„Jako samoživitelka s dítětem jsem prostě nemohla najít práci. Bylo to zoufalé. Nedávno mě ale oslovila Asociace romských občanských sdružení (AROS) a práci mi nabídla. Tuto nabídku jsem pochopitelně neodmítla, a protože umím částečně pracovat na počítači, dostala jsem možnost pracovat v administrativě,“ řekla Dunková, která se nyní snaží svou práci na počítači zlepšit.

„Věnuji se také klientům při individuálním hledání práce, motivačním programům, začala jsem také s rekvalifikací oboru sociálněterénní pracovník,“ říká žena a dodává, že její život se od základů změnil. „Můj život dostal nový smysl i proto, že jsem nedávno dostala slušný obecní byt od zdejší radnice,“ doplňuje.

Spolu s paní Vierou dostalo příležitost pracovat dalších pět Romů. Zaměstnat je se rozhodla slezskoostravská radnice, která se zapojila do projektu s názvem Návrat do práce ve spolupráci s republikovým centrem pro vzdělávání (RCV) a Asociací romských občanských sdružení (AROS) Moravskoslezského kraje.

„Tito dříve nezaměstnaní lidé pracovat chtějí, proto jsme jim dali šanci. Budou se podílet na údržbě našeho městského obvodu. Pokud zjistíme, že je tento počin smysluplný, budeme ve spolupráci s AROS a RCV pokračovat,“ řekl starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř (ČSSD). K platu, který budou zaměstnanci dostávat od Evropské unie prostřednictvím AROS, jim radnice přispěje tisícikorunou. Dříve nezaměstnaní si tak přijdou měsíčně na více než sedm tisíc korun čistého. „Za tu krátkou dobu, kdy začali Romové pracovat, už máme kladné ohlasy našich občanů. Díky jejich práci se mnohé lokality změnily k nepoznání. Doufám, že to tak bude i nadále,“ zhodnotil Maštalíř.