„Není to nic neobvyklého. Je známo, že vedro horním cestám dýchacím neprospívá. I já jsem v posledních dvou týdnech zaznamenala asi o dvacet procent více dětí, u nichž se angína objevila,“ řekla ostravská dětská lékařka Markéta Hojková.

Mírný nárůst angín zaznamenala také ostravská pediatrička Eliška Šafrátová. „Angíny se v horkých dnech opravdu objevily, ale nebylo to nijak dramatické,“ řekla lékařka. Dodala, že kromě toho přibylo také průjmových onemocnění a zánětů uší. Nejen angíny, ale také virózy se zvracením a vyššími teplotami zaznamenali v poslední době rovněž v ordinaci dětské lékařky v Ostravě-Muglinově.

Zvýšené počty angín v letním období přičítají lékaři především tomu, že vedrem zmoženi lidé se zchladí ledovými nápoji. Následkem toho ochrne v krku řasinkový epitel a do organismu se snáz dostane infekce. V horku se navíc bakteriím skvěle daří. Přestože se může zdát, že se jedná o banální onemocnění, lidé by je neměli podceňovat. „Ti, kteří se snaží angínu přechodit a léčí ji doma, se vystavují vážnému nebezpečí. Zjednodušeně se dá říci, že jim hrozí trvalé poškození srdce a ledvin,“ zdůraznila Hojková.

Lékaři tvrdí, že pokud už někdo angínu dostane, nedá se s tím nic dělat. Existuje však řada preventivních opatření. Lidé by neměli vycházet ven v prudkém slunečním žáru, aby nedošlo k přehřátí organismu. Také by se měli vyvarovat klimatizace, respektive prudkým rozdílům teplot. Sliznice totiž tento nápor většinou nezvládá.