„Nebezpečí nákazy různými infekčními onemocněními, která klíšťata přenášejí, hrozí i psům a kočkám. Mezi velmi nebezpečné onemocnění patří lymská borelióza. Za určitých okolností hrozí nebezpečí přenosu této nemoci třeba i ze psa na člověka. Naše firma se snaží snížit toto nebezpečí na minimum. Proto jsme vyvinuli a už i uvedli do prodeje dvě speciální vakcíny, kterými lze ochránit zvířata před lymskou boreliózou,“ uvedl předseda představenstva akciové společnosti Bioveta Libor Bittner.

Zatímco přípravek Biocan B je určen psům, Biocel B se aplikuje kočkám. „Vakcíny jsou použitelné pro zvířata starší dvanácti týdnů a po aplikaci je spolehlivě chrání celý další rok před onemocněním boreliózou,“ doplnil Bittner. Podle něj je předností zmíněných vakcín i to, že respektují územní rozšíření borrelií, a jsou tedy vysoce účinné. „V některých částech republiky je infikováno borreliemi až každé čtvrté klíště, takže pravděpodobnost jejich přenosu na zvířata pohybující se ve volné přírodě je hodně vysoká. Spolehlivou ochranu zvířat nabízí vakcinace oběma přípravky v kombinaci s aplikací antiparazitárními přípravky,“ dodal Bittner.

Barbora Jelonková, která provozuje veterinární ordinaci v Ostravě-Muglinově, uvedla, že majitelé psů zatím vakcínu proti borelióze využívají spíše výjimečně. „Očkování je nejlépe aplikovat koncem zimy a na počátku jara. Protože borelióza je nebezpečná nejen pro lidi, ale i pro psy a kočky, tak možnost vakcinace určitě svůj význam má. Navíc v poslední době klíšťat opravdu rok od roku přibývá, takže se zvyšuje i nebezpečí nákazy boreliózou u psů a koček,“ dodala veterinářka.

Bioveta zaznamenala v oblasti vývoje přípravků proti nákazám přenášeným ze zvířat na člověka úspěch i v minulých letech. „Díky několikaleté pravidelné orální vakcinaci lišek, které byly hlavními přenašeči vztekliny, se toto onemocnění u nás už pět roků neobjevilo. Přitom ještě v roce 1989 bylo zaznamenáno na území státu půldruhé tisícovky případů. „I podle údajů státní veterinární správy má na tom hlavní zásluhu vakcína Lysvulpen, kterou jsme v naší firmě po tříletém vývoji připravili k praktickému využívání v terénu,“ dodal předseda představenstva Biovety.