„Nyní odjíždí polovina moravskoslezské výpravy. Jsou tu lidé z Kopřivnice, Nového Jičína a ze Štramberka. Další část, Ostraváci, Třinečtí a další, odlétá ve čtvrtek letadlem,“ nastínil Kryštof Hyvnar ze skautského střediska v Kopřivnici. Na největší a nejdůležitější akci světového skautského hnutí, kterého se zúčastní čtyřicet tisíc skautů z celého světa, odjíždí z České republiky kolem tří set skautů.

„Na programu jsou různé jak zábavné aktivity, tak například i ekologické,“ vysvětlil Hyvnar s tím, že každý stát má připravenu určitou prezentaci. „Jde o program, ve kterém budeme prezentovat naši republiku. V jednom z dní budeme prezentovat také své jídlo. Takže, třeba my konkrétně musíme připravit bramborové placky,“ doplnil Hyvnar. Podle něj však největším cílem celé, zhruba desetidenní, akce je navštěvování, družení a poznávání se.

Náklady na celou akci byly vysoké, díky různým sponzorům nakonec pro skauty vyšly dobře. „Nedávno jsem říkal, že náklady na jednoho člena jsou dvacet pět tisíc korun. Ale nám se podařilo, že jsme od účastníků vybrali jenom pět tisíc a na zbytek, což je asi milion korun, se nám podařilo sehnat sponzory či prostředky z grantů měst, ze kterých děti jsou. Velkou dotaci poskytl také Moravskoslezský kraj,“ uvedl Hyvnar.

Jamboree se pořádá každé čtyři roky. „Jedeme v podstatě poprvé. Kopřivničtí skauti se zúčastnili předešlého jamboree v Thajsku v roce 2003. Tam byly z Kopřivnice tři holky, ale v takovém velkém měřítku jedeme poprvé. Je to i tím, že letos, když jsou oslavy sta let skautingu, tak vlastně možnost zúčastnit se byla širší,“ nastínil Hyvnar. A co si od účasti na světovém setkání kopřivničtí slibují? „Především jednu velkou zábavu,“ dodal s úsměvem Hyvnar.