VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umřou dříve, než se dočkají peněz na péči?

OSTRAVA - Obrovské průtahy provázejí vyhodnocení žádostí o příspěvek na péči. Na sociálních odborech jednotlivých měst kraje leží stohy dosud nevyřízených formulářů. Zejmnéna starší lidé, jejichž zdravotní stav je vážný, se tak dávky ani nemusejí dožít…

26.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Není v lidských silách zvládat to rychleji. Tato slova zaznívají od vedoucích sociálních odborů k problematice řešení žádostí o příspěvek na péči. Ten se začal vyplácet na počátku tohoto roku, tedy se zahájením platnosti nového zákona o sociálních službách. Stovky žadatelů však na peníze, které jim mají zajistit potřebnou péči, stále čekají. Proč? Každá žádost musí projít vyhodnocovacím procesem, který je zdlouhavý.

Chybějí pracovníci, kteří by navštívili domácnosti, nedostatek je i posudkových lékařů na úřadech práce, kteří se k udělení příspěvku taktéž vyjadřují. V neposlední řadě však situaci zhoršují i sami žadatelé. Jsou neinformovaní a jejich požadavky pak častokrát neodpovídají potřebám. I oni však musejí být do vyhodnocovacího procesu zapojeni, čímž zdržují řešení žádostí od lidí, kteří se tak dokonce kvůli svému stáří nemusejí peněz, jimiž by si zaplatili potřebnou péči, vůbec dožít…

Žádostí stále neubývá

„Pořád to vypadá vážně. Od začátku roku jsme se dosud nevypořádali s novými žádostmi o příspěvek na péči a s žádostmi o jeho zvýšení. Takovýchto nevyřízených formulářů stále evidujeme asi čtyři a půl tisíce. Postupně je řešíme, ale další zase přibývají,“ přiblížila současnou situaci v krajském městě Jaroslava Rovňáková, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu.

Podle jejích slov byly v první fázi zpracovány příspěvky na péči pro osoby, které už v minulosti pobíraly obdobné dávky. Až pak se pracovníkům sociálního odboru částečně uvolnily ruce a mohli vyrazit na do terénu. „Děláme přesčasy, pracujeme i v soboty a neděle. Rozjezd byl pomalejší, protože jsme mimo jiné neměli dostatek pracovníků. Teď už je to lepší, ale jeden člověk stejně nestihne provést více než pět návštěv v domácnosti za den,“ vysvětlila dále Rovňáková.

Práce přitom její lidé budou mít až nad hlavu i poté, co stoh žádostí zmizí ze stolu. Začnou totiž kontroly toho, zda lidé s příspěvkem na péči nakládají správně. Ten je totiž určen, jak vyplývá z názvu, na nákup nejrůznějších pečovatelských služeb a pomůcek. „Přibývá však osob, které si částku nechávají v domácnosti a poskytovatelé péče zaznamenávají úbytek klientů,“ dodala vedoucí odboru.

Vázne to na lékařích

Žádosti stíhají prošetřovat jakž takž rychle, jejich definitivní vyřízení však vázne na posudkových lékařích. Taková je situace kolem vyplácení příspěvku na péči v Havířově nebo třeba v Novém Jičíně. „Prvotní nával byl opravdu velký, ale postupně toho ubývá. Všechny nové žádosti podané až do dubna máme prošetřeny. Horší je to s tím, že se nám k nim stále nevrátily potřebné posudky od lékařů z úřadu práce, takže lidé na příspěvek stále musejí čekat,“ sdělila Yveta Břízová, vedoucí havířovského oddělení sociálních služeb.

Podobně jako ona se k vlekoucímu se vyřizování vyjádřil i Vladimír Lokoč, vedoucí oddělení sociálních dávek v Novém Jičíně. „Měli jsme asi osm set nových žádostí o příspěvek na péči, z nichž už jsme stihli kolem pěti set zpracovat. Bohužel však teď leží u posudkového lékaře. Těch je tady totiž nedostatek už hezkou řádku let,“ uvedl Lokoč.

Vypočítavci mohou být chudší

Proces vyřizování žádostí o příspěvek ale zdržují také samotní lidé. Ti totiž zkoušejí, zda nemohou získat více peněz. A tak si taky podají žádost a úředníkům práce přibývá, místo aby ubývalo. Žadatelé navíc nakonec mnohdy mají místo naditější peněženky oči pro pláč. „Stíhali bychom vše řešit mnohem rychleji, kdyby nebylo až čtyřicet procent těch, kteří to na nás takzvaně zkoušejí, aby zjistili, zda nemohou dostat více,“ řekl Miroslav Hájek, vedoucí bruntálského oddělení sociálních věci.

Závěrem ještě přiblížil, jak takové zkoušení z vypočítavosti může také skončit. „Těm, co automaticky přešli do první skupiny výše dávek, a rozhodli se zažádat si o více, se často stává, že po přezkumu nedostanou vůbec nic. Prošetřování je totiž nyní mnohem přísnější,“ doplnil Hájek.

 

Jak se schvaluje žádost o příspěvek?

Žadatel o dávku nebo spíše jeho zástupce vyplní na příslušném úřadě žádost o příspěvek na péči či o jeho navýšení. Po jejím zpracování provedou sociální pracovníci prošetření situace přímo v domácnosti. Výsledky jdou k posudkovému lékaři úřadu práce, který se k jednotlivým případům taktéž vyjádří. Na základě dvou posudků pak úřad rozhodne, zda a v jaké výši klient příspěvek získá.

Šetří na službách, aby se obohatili

Lidé jsou málo informování o tom, jak mají příspěvek na péči používat. Shodují se na tom poskytovatelé pečovatelských služeb. Klientů jim sice od nového roku výrazně neubylo, mnoho jich však nabyté peníze šetří a objednává si daleko méně služeb, než vlastně potřebuje.

„Lidé si nechtějí připustit, že ty peníze dostávají na zaplacení služeb. Některé rodiny se těžce smiřují s tím, že by ten obnos neměl sloužit k přilepšení pro rodinný rozpočet, ale právě jako příspěvek na péči,“ řekla Vlasta Hrubošová, ředitelka ostravské pečovatelské agentury Slunce. Podle jejích dalších slov mnoho klientů sáhlo aspoň k úspornému řešení ve smyslu pomozte mi jen s tím nejnutnějším.

„Lidé chtějí požadované služby nakumulovat do kratšího časového úseku s tím, že zbytek dne už nějak přežijí sami. To ale není dobré, protože každý úkon chce své. Navíc se ochuzují také o povídání s osobním asistentem, které jim pomáhalo po psychické stránce,“ uvedla dále Hrubošová.

Také Miroslava Ptáčková z havířovské pečovatelské agentury Hestia si myslí, že lidé chápou příspěvek na péči jako obohacení domácího rozpočtu. Stejně to pak vidí i Pavlína Ondráčková, zástupkyně ředitelky frýdecko-místecké pobočky sdružení Podané ruce. „Lidé často uvažují tak, že tu péči zkusí zvládnout sami, a peníze jim tak zůstanou. Většinou však zjistí, že je to velmi náročné, a přece jen pak služby za příspěvek nakoupí. Klientů nám zatím ubylo jen pár,“ sdělila Ondráčková a závěrem upozornila na jeden z dalších problémů, se kterými se po zahájení platnosti nového zákona o sociálních službách musí potýkat. „Bohužel jsme museli propustit brigádnice, které nemají potřebné vzdělání na to, aby mohly pečovat o lidi, kteří to potřebují. Přitom takovýto obor právě studují a u nás tak získávaly dobrou praxi. Babičky se přitom radovaly z toho, že u nich byla šestnáctiletá veselá holka, a ne nějaká starší paní,“ dodala Pavlína Ondráčková.

26.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 95 Kč

Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci Operátor/ka řidič/ka VZV. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Výstavní 2937/132a, Vítkovice, 703 00 Ostrava 3, V případě zájmu volejte na tel. 607 093 721 nebo pište na e-mail: kocurovas@vanek-ostrava.cz., , Společnost zabývající se zakázkovým zpracováním plechů, kovových profilů a trubek přijme operátora skladu., , Požadavky:, SOU s výučním listem., Praxe v řízení VZV - logistika, sklad. , Orientace v hutním materiálu vítána., Pečlivost, zodpovědnost, samostatnost, fyzická zdatnost., , Nabízíme:, Práce na HPP, 2 směny., , Náplň práce:, Obsluha skladu dle požadavků vedoucího směny., Obsluha VZV. , Vystavování příjemek, výdejek a dalších dokumentů. , Přejímání zboží a materiálu, nakládka/vykládka. , Práce s PC., , , Přesčasy po domluvě, příspěvek na sportovní a kulturní aktivity, firemní akce.. Pracoviště: Jiří vaněk;, Výstavní, č.p. 2937, 703 00 Ostrava 3. Informace: Sylva Kocurová, +420 607 093 721.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 83 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka - úsek uzenin. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 83.4 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. - mo č.439 aviatiků 1551/34, ostrava - hrabůvka, Aviatiků, č.p. 1551, 700 30 Ostrava 30. Informace: Seberová, +420 596 768 744.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 17 000 Kč

Svářeči, řezači plamenem a páječi Palič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Dr. Martínka 1395/2b, Ostrava - Hrabůvka, Kontakt telefonicky Po-Pá od 8 do 15 hod. na tel. 608 060 777, osobně po předchozí domluvě., , Paličský průkaz, manuální zručnost, pálení ruční pistolí nebo strojově., Zaměstnanecké výhody: Stravenky.. Pracoviště: Helio-hem s.r.o., ostrava - hrabůvka, Dr. Martínka, č.p. 1295, 700 30 Ostrava 30. Informace: Vrtělka, +420 608 060 777.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 44 256 Kč

Zubní lékaři bez specializace Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44256 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MK, Místo výkonu práce: Zubní ambulance, Lumírova 639/2, Ostrava - Výškovice, Kontakt: předem volat a domluvit sis schůzku na tel. 603 254 322, 558 900 388, , e-mailem: katarinavalentova@seznam.cz, , Práce zubního lékaře/ky v zubní ambulanci. Preventivní, protetická, diagnostická a dispenzární péče. , Možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., , Zaměstnanecké výhody:, Zajištěné ubytování zdarma, příspěvky na obědy, mimořádné odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění.. Pracoviště: Stavovská s.r.o.,, Lumírova, č.p. 639, 700 30 Ostrava 30. Informace: Kateřina Valentová, +420 603 254 322.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Honění krále. Už 47. ročník této akce hostila v sobotu Lhotka u Ostravy. Lidové veselice se zúčastnilo asi patnáct stovek lidí.
30

Lhotka na nohou, honil se král

Po dvouleté odmlce se opevnění v Darkovičkách u Hlučína stalo dějištěm velké vzpomínkové akce. Kromě bojových ukázek byla k vidění i spousta vojenské techniky.
AKTUALIZOVÁNO
1 43

Tanky, letectvo, pěchota... Darkovičky v sobotu navštívily tisíce lidí

VIDEO: Fanoušci Baníku prošli Karvinou. V hornickém derby šlo o všechno

/FOTOGALERIE/ Dav čítající více než tisíc příznivců Baníku se zhruba dvě hodiny po poledni z Univerzitního náměstí v Karviné vydal na pochod ke stadionu ve snaze podpořit svůj klub v boji o záchranu.

Vladimír Vůjtek po MS v hokeji: Ubývá nám světových hráčů, vyklízíme pozice

Zase se to nepovedlo! Čekání českých hokejistů na medailový úspěch z mistrovství světa se protáhlo na šest let. Tentokrát skončil reprezentační výběr ve čtvrtfinále. Stopku mu vystavil po prohře 2:3 celek USA. Nejen o počínání národního týmu v Dánsku, ale také jeho budoucnosti hovořil pro Deník legendární kouč Vladimír Vůjtek.

OBRAZEM: Jak se jezdilo v minulém tisíciletí?

Obyvatelům nejlidnatějšího ostravského obvodu se v sobotu naskytl nezvyklý pohled na dopravní prostředky. Od vítkovického nádraží na okružní jízdu ulicemi Ostravy-Jihu totiž projížděly historické autobusy a tramvaje. O oblíbenou akci takzvaných „kroužkařů“ Dopravního podniku Ostrava byl opět zájem především u rodin s dětmi.

VIDEO: Podzemí u Zlatých Hor skrývá jezírka i obří čerpadlo

/FOTOGALERIE/ Další část tajemného podzemí u Zlatých Hor se otevírá turistům. Město zpřístupnilo zbývající část Poštovní štoly vzniklé těžbou rud. Atrakci, která nemá v celém kraji obdoby, budou moci lidé navštívit od června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT