VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umřou dříve, než se dočkají peněz na péči?

OSTRAVA - Obrovské průtahy provázejí vyhodnocení žádostí o příspěvek na péči. Na sociálních odborech jednotlivých měst kraje leží stohy dosud nevyřízených formulářů. Zejmnéna starší lidé, jejichž zdravotní stav je vážný, se tak dávky ani nemusejí dožít…

26.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Není v lidských silách zvládat to rychleji. Tato slova zaznívají od vedoucích sociálních odborů k problematice řešení žádostí o příspěvek na péči. Ten se začal vyplácet na počátku tohoto roku, tedy se zahájením platnosti nového zákona o sociálních službách. Stovky žadatelů však na peníze, které jim mají zajistit potřebnou péči, stále čekají. Proč? Každá žádost musí projít vyhodnocovacím procesem, který je zdlouhavý.

Chybějí pracovníci, kteří by navštívili domácnosti, nedostatek je i posudkových lékařů na úřadech práce, kteří se k udělení příspěvku taktéž vyjadřují. V neposlední řadě však situaci zhoršují i sami žadatelé. Jsou neinformovaní a jejich požadavky pak častokrát neodpovídají potřebám. I oni však musejí být do vyhodnocovacího procesu zapojeni, čímž zdržují řešení žádostí od lidí, kteří se tak dokonce kvůli svému stáří nemusejí peněz, jimiž by si zaplatili potřebnou péči, vůbec dožít…

Žádostí stále neubývá

„Pořád to vypadá vážně. Od začátku roku jsme se dosud nevypořádali s novými žádostmi o příspěvek na péči a s žádostmi o jeho zvýšení. Takovýchto nevyřízených formulářů stále evidujeme asi čtyři a půl tisíce. Postupně je řešíme, ale další zase přibývají,“ přiblížila současnou situaci v krajském městě Jaroslava Rovňáková, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu.

Podle jejích slov byly v první fázi zpracovány příspěvky na péči pro osoby, které už v minulosti pobíraly obdobné dávky. Až pak se pracovníkům sociálního odboru částečně uvolnily ruce a mohli vyrazit na do terénu. „Děláme přesčasy, pracujeme i v soboty a neděle. Rozjezd byl pomalejší, protože jsme mimo jiné neměli dostatek pracovníků. Teď už je to lepší, ale jeden člověk stejně nestihne provést více než pět návštěv v domácnosti za den,“ vysvětlila dále Rovňáková.

Práce přitom její lidé budou mít až nad hlavu i poté, co stoh žádostí zmizí ze stolu. Začnou totiž kontroly toho, zda lidé s příspěvkem na péči nakládají správně. Ten je totiž určen, jak vyplývá z názvu, na nákup nejrůznějších pečovatelských služeb a pomůcek. „Přibývá však osob, které si částku nechávají v domácnosti a poskytovatelé péče zaznamenávají úbytek klientů,“ dodala vedoucí odboru.

Vázne to na lékařích

Žádosti stíhají prošetřovat jakž takž rychle, jejich definitivní vyřízení však vázne na posudkových lékařích. Taková je situace kolem vyplácení příspěvku na péči v Havířově nebo třeba v Novém Jičíně. „Prvotní nával byl opravdu velký, ale postupně toho ubývá. Všechny nové žádosti podané až do dubna máme prošetřeny. Horší je to s tím, že se nám k nim stále nevrátily potřebné posudky od lékařů z úřadu práce, takže lidé na příspěvek stále musejí čekat,“ sdělila Yveta Břízová, vedoucí havířovského oddělení sociálních služeb.

Podobně jako ona se k vlekoucímu se vyřizování vyjádřil i Vladimír Lokoč, vedoucí oddělení sociálních dávek v Novém Jičíně. „Měli jsme asi osm set nových žádostí o příspěvek na péči, z nichž už jsme stihli kolem pěti set zpracovat. Bohužel však teď leží u posudkového lékaře. Těch je tady totiž nedostatek už hezkou řádku let,“ uvedl Lokoč.

Vypočítavci mohou být chudší

Proces vyřizování žádostí o příspěvek ale zdržují také samotní lidé. Ti totiž zkoušejí, zda nemohou získat více peněz. A tak si taky podají žádost a úředníkům práce přibývá, místo aby ubývalo. Žadatelé navíc nakonec mnohdy mají místo naditější peněženky oči pro pláč. „Stíhali bychom vše řešit mnohem rychleji, kdyby nebylo až čtyřicet procent těch, kteří to na nás takzvaně zkoušejí, aby zjistili, zda nemohou dostat více,“ řekl Miroslav Hájek, vedoucí bruntálského oddělení sociálních věci.

Závěrem ještě přiblížil, jak takové zkoušení z vypočítavosti může také skončit. „Těm, co automaticky přešli do první skupiny výše dávek, a rozhodli se zažádat si o více, se často stává, že po přezkumu nedostanou vůbec nic. Prošetřování je totiž nyní mnohem přísnější,“ doplnil Hájek.

 

Jak se schvaluje žádost o příspěvek?

Žadatel o dávku nebo spíše jeho zástupce vyplní na příslušném úřadě žádost o příspěvek na péči či o jeho navýšení. Po jejím zpracování provedou sociální pracovníci prošetření situace přímo v domácnosti. Výsledky jdou k posudkovému lékaři úřadu práce, který se k jednotlivým případům taktéž vyjádří. Na základě dvou posudků pak úřad rozhodne, zda a v jaké výši klient příspěvek získá.

Šetří na službách, aby se obohatili

Lidé jsou málo informování o tom, jak mají příspěvek na péči používat. Shodují se na tom poskytovatelé pečovatelských služeb. Klientů jim sice od nového roku výrazně neubylo, mnoho jich však nabyté peníze šetří a objednává si daleko méně služeb, než vlastně potřebuje.

„Lidé si nechtějí připustit, že ty peníze dostávají na zaplacení služeb. Některé rodiny se těžce smiřují s tím, že by ten obnos neměl sloužit k přilepšení pro rodinný rozpočet, ale právě jako příspěvek na péči,“ řekla Vlasta Hrubošová, ředitelka ostravské pečovatelské agentury Slunce. Podle jejích dalších slov mnoho klientů sáhlo aspoň k úspornému řešení ve smyslu pomozte mi jen s tím nejnutnějším.

„Lidé chtějí požadované služby nakumulovat do kratšího časového úseku s tím, že zbytek dne už nějak přežijí sami. To ale není dobré, protože každý úkon chce své. Navíc se ochuzují také o povídání s osobním asistentem, které jim pomáhalo po psychické stránce,“ uvedla dále Hrubošová.

Také Miroslava Ptáčková z havířovské pečovatelské agentury Hestia si myslí, že lidé chápou příspěvek na péči jako obohacení domácího rozpočtu. Stejně to pak vidí i Pavlína Ondráčková, zástupkyně ředitelky frýdecko-místecké pobočky sdružení Podané ruce. „Lidé často uvažují tak, že tu péči zkusí zvládnout sami, a peníze jim tak zůstanou. Většinou však zjistí, že je to velmi náročné, a přece jen pak služby za příspěvek nakoupí. Klientů nám zatím ubylo jen pár,“ sdělila Ondráčková a závěrem upozornila na jeden z dalších problémů, se kterými se po zahájení platnosti nového zákona o sociálních službách musí potýkat. „Bohužel jsme museli propustit brigádnice, které nemají potřebné vzdělání na to, aby mohly pečovat o lidi, kteří to potřebují. Přitom takovýto obor právě studují a u nás tak získávaly dobrou praxi. Babičky se přitom radovaly z toho, že u nich byla šestnáctiletá veselá holka, a ne nějaká starší paní,“ dodala Pavlína Ondráčková.

26.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník19 500 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Druh práce: vyzdívání a opravy všech druhů zdiva, vynášení výšek, omítání, obklady, dlažby. Provádění podkladních betonů a stěrek, bourání konstrukcí objektů, další zednické práce., Předpoklady pro výkon práce: výuční list v oboru, výborný zdravotní stav., Adresa pro doručení přihlášek do výběrového řízení: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa 865/3a, 736 01, Havířov-Město nebo elektronicky na adresu pam@mra.cz.. Pracoviště: Městská realitní agentura, s.r.o., U Lesa, č.p. 865, 736 01 Havířov 1. Informace: Helena Krsová, +420 596 808 115.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník22 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:3.4.2017.A:22.2.2018. Praxe min. 5let, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, řidičský průkaz sk. B výhodou. K základní mzdě poskytujeme odměny z obratu dle vnitřního mzdového předpisu. Telefonní kontakt v pracovní dny od 8:00 do 17:00 na tel:604 591 771. Osobní schůzka po předchozí telefonické domluvě.E-mail:kamenstav@seznam.cz.. Pracoviště: Jiří červinka kamenstav - sídlo, 742 81 Bravantice. Informace: Jiří Červinka, +420 604 591 771.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zedník18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:12.1.2018.A:22.2.2018. Místo výkonu práce Studénka. Náplň práce: Pokládka zámkové dlažby, obrub. Požadujeme samostatnost, zodpovědnost a časovou flexibilitu. Řidičský průkaz výhodou. Pracovní poměr na dobu určitou, v případě spokojenosti lze prodloužit na dobu neurčitou. Zaměstnanecké výhody: Stravenky. Telefonický kontakt od 8:00 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Moravia trend s.r.o. studénka, Oderská, č.p. 407, 742 13 Studénka 3. Informace: Barbora Černíčková, +420 608 627 782.

2475 - Zdravotničtí asistenti (praktické sestry)13 500 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotní asistent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Město Albrechtice - Žáry, Požadujeme:, . dosažené vzdelání zdravotního asistenta, . cistý trestní rejstrík, . empatické jednání, . fyzickou a psychickou zdatnost, . práce na PC (základní znalost), . dobré komunikativní schopnosti, . aktivní a zodpovedný prístup k práci, . schopnost práce v týmu, vedení, . kreativita a samostatnost, . loajalita vuci církevní organizaci, Nabízíme:, . zajímavou, ale nárocnou práci na celý úvazek v denním provozu, . mzda od 13 500,- Kc/mesíc + osobní ohodnocení, V prípade zájmu o uvedené pracovní místo zašlete motivacní dopis s životopisem, Charita Krnov , Výberové rízení - zdravotní sestra, Reditelka – Bc. Monika Dudová , Hlubcická 297/3 794 01 Krnov , nebo e-mailem na dresu:, monika.dudova@krnov.charita.cz, Zájemce budeme informovat, Z: 23.9.2016 A : 30.5.2017. Pracoviště: Charita krnov - pracoviště žáry, 793 95 Město Albrechtice. Informace: Monika Dudová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sestra Kykyslava Kyslíková a doktorka Zděnka Nouzová „léčily“ děti v ostravské fakultní nemocnici smíchem.
17

Sestra Kyslíková a doktorka Nouzová „léčily“ děti v nemocnici. Smíchem

Olympijský festival u Ostravar arény.
42

Olympijský festival vrcholí, o víkendu se čeká největší nápor

Baník se bude pokoušet o reparát v sobotu vpodvečer v Teplicích

Na podzim si doma dokázali, že proti Teplicím se hrát dá. Sice nedokázali udržet těsné vedení a po divokém průběhu „jen“ remizovali 3:3, ale dokázali umazat dvoubrankové manko.

Výuka šla stranou. Školy v pátek ovládl hokej

V Moravskoslezském kraji v pátek ráno neupínal pozornost k olympijskému hokejovému semifinále mezi Českem a výběrem Ruska jen málokdo. Fandilo se i ve školách.    

V Bílé těží smrky na střechu kostela v Gutech, stavět se má už letos

Biskupské lesy Diecéze ostravsko-opavské započaly těžbu vhodných smrků pro výrobu střešní šindele kostelíka v Gutech.

Nohavica: Baník si zaslouží svůj dokument

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Fanoušci ostravského Baníku stříhají metr. Slavnostní předpremiéry (pátek 2. března) dokumentu Banik!!! v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích klepou na dveře.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT