„Loni jsme objednali kolem tisícovky vakcín proti chřipce. Zájem byl obrovský, a to hlavně ze strany starší generace, takže jsme naprostou většinu prodali. Zbylo nám asi pět balení, které jsme vyřadili z prodeje,“ řekla vedoucí nemocniční lékárny v Ostravě-Fifejdách Marcela Groborzová.

Vakcínu likviduje v současné době také Lékárna Poliklinika v Ostravě-Hrabůvce. „Vakcín proti chřipce jsme měli asi čtyři sta, téměř vše jsme ale prodali. Zbylo nám asi dvanáct vakcín za dva tisíce korun,“ řekla vedoucí Libuše Hamuzková. Dodala, že léky likviduje stejná firma, která odváží nepoužité léky, které vracejí lidé zpět do lékáren. „Mohu se obrátit také na OZO (Odvoz a zpracování odpadů), kteří prošlé léky zlikvidují. Pokud jde ale třeba o opiáty, musím být u toho,“ dodala Hamuzková.

Lékárně U Madony v Ostravě-Přívoze zbylo asi pět procent podzimní dodávky vakcín. „Problém je v tom, že nikdy nevíme, jaký zájem o určitou očkovací látku bude. Ve chvíli, kdy lidé začnou uvažovat, že se nechají naočkovat, vakcína není, protože ji výrobci nedodají, pak se udělá přes média humbuk, a když vakcína konečně přijde, zájem lidí opadne a zaplatí to lékárník,“ řekla rozhořčeně vedoucí lékárny Jana Vacková.

Lékárníci se netají tím, že jim problémy s dostatkem či nedostatkem vakcín dělají z velké části novináři. „Kdyby o tom nepsali, nechali by se naočkovat jen ti, kteří se naočkovat chtějí. V momentě, kdy se o tom začne psát, nastane panika, a protože vakcína není, musíme lidem složitě vysvětlovat, že to není naše vina,“ nechala se slyšet další z ostravských lékárnic.

„Novináři jsou v tom nevinně. Hygienici totiž svolají nějakou tiskovku a přesvědčují nás, jak je důležité očkování proti té či oné nemoci. Ve chvíli, kdy o tom napíšeme, si na nás začnou stěžovat, protože vakcínu nemají. Je to prostě takové komické kolečko,“ brání se novináři.

 

Lékárny v celé České republice

Česku musejí v těchto týdnech zlikvidovat nespotřebované loňské vakcíny proti chřipce za zhruba 15,6 milionu korun. V Česku funguje asi 2500 lékáren. Podle průzkumu by každá měla zničit v průměru 48 vakcín. Nákupní cena vakcíny činí 130 korun. Vakcíny za dalších asi pět milionů korun budou prý muset zlikvidovat distributoři.