Společně s nimi se divákům představily stovky dalších vyznavačů této části historie. "Na rekonstrukce bitev vyrážíme pravidelně. Minulý měsíc jsme také byli v Polsku. Máme totiž takovou neformální, historickou skupinu s polskými kolegy. My dodáváme těžkou techniku, oni zase stejnokroje, střelné zbraně a další výbavu," řekl Josef Czudek, který s dalšími dvěma bratry provozuje na Těšínském Slezsku dva autoservisy. Právě jejich součástí je i sbírka těžké vojenské techniky z období 2. světové války.

"Jsme fandové do historie druhé světové války, ale sbíráme i techniku, která byly vyrobena později," doplnil podnikatel s tím, že společně s bratrem sní o vybudování soukromého muzea v Návsí na Frýdecko-Místecku. "Zatím tam hned za autoservisem stavíme tankodrom. Zájem o něj mají hlavně Poláci. Půjčují si u nás tanky, aby se mohli projet," uvedl druhý z bratrů Boguslaw Czudek. Dodal, že zájem mají i školy a dětské kroužky. "Učitelé nebo vedoucí k nám s dětmi přijíždějí na 'živé' hodiny dějepisu," řekl.

Skutečnost, že během dnešní polské přehlídky nazvané Akce Jih si jejich technika zahrála na straně poražených Němců, sběratelům nevadí. "To jsou dějiny, a v nich nic nezměníme. Jde nám o to ukázat lidem co nejpřesněji, jak to ve skutečnosti vypadalo," řekl Josef Czudek.

Než ale dostali tanky a obrněné transportéry přes hranice, stálo je to řadu vyřizování a formalit. Přepravit je musel těžkotonážní tahač. "Dá se to ale zvládnout, i když jsme museli vyjednat přejezd zároveň s českou i polskou policii a pohraničníky," dodal Czudek.

Akce Jih se koná na okraji Bielska-Bialé, na tankodromu na Bloniach. V sobotu v poledne projela část historických vozidel, která mají kola nebo gumové návleky na pásy, středem města. Během dvou dní mohou diváci zhlédnout na tankodromu několik válečných scén.