„Samozřejmě naše hlavní práce spočívala v tom, vyhodnotit celkový dojem guláše, jak vypadá a jak na nás působí,“ naznačil předseda komise a tajemník města Frenštátu Petr Kubenka. Do soutěže se letos zapojilo šestnáct účastníků, kteří porotě nabídli dvacet soutěžních gulášů. „Porota měla k dispozici celkem dvě stě bodů, které mohla udělit jednotlivým vzorkům guláše, nicméně plný počet bodů jsme neudělili nikomu,“ vysvětlil Kubenka.

První místo nakonec získalo kuchařské studio Přerov za jehněčí guláš, který připravilii Luděk Bil a Pavel Vlček. Od poroty obdrželi 181 bodů. Navíc získali i putovní pohár Asociace kuchařů a cukrářů Moravskoslezské sekce.

Všichni přihlížející mohli ochutnat hned několik druhů guláše. Od zabíjačkového přes jehněčí, Ševcovský, jelení až třeba po Gagarinův dech. Ten připravil Petr Klička z Valašského Meziříčí. „To je takový guláš, že kdo ho sní, tak je fakt borec. Je extra ostrý a je to taková odezva na připomínky mých známých a kamarádů, z nichž asi tak jedna třetina si stěžovala na to, že dělám guláše takové příliš mléčné,“ vysvětlil Klička.

Zajímavou nabídku si pro přihlížející nachystala rodina Drápalova. „Měli jsme jelení guláš a takový speciální knedlík, který byl připraven podle receptu Magdalény Dobromily Rettigové. Byl to knedlíček, který se vařil před dvěma sty lety. Přímo takto připravený, jak ho připravovali tenkrát,“ prozradil tajemství svého kulinářského umění Karel Drápal. On, který je držitelem druhého místa na mistrovství České republiky ve vaření kotlíkových gulášů, získal v sobotním klání společně se svou manželkou a synem druhé místo.