V současné době prochází Českobratrská ulice rozsáhlou rekonstrukcí, během které by měla být tato důležitá dopravní tepna rozšířena. Nyní se nabízí otázka, proč už dříve nebyl zašlý barák srovnán se zemí, když jeho nedaleký „soused“ přes cestu – budova bývalého antikvariátu Artforum – v místě již dávno nestojí.

Zchátralý dům působí jako pěst na oko v kontrastu s moderní budovou Janáčkovy konzervatoře, která se nachází přímo naproti. Dům, který je zčásti oblepený reklamními letáky, zevnitř zabezpečený dřevěnými prkny v oknech a s rezivými zvonky bez jmenovek, však jen tak nezmizí. Majitel domu totiž nehodlá o prodeji či opravě ani diskutovat. „Za žádných okolností dům neprodám, i kdyby se všichni postavili na hlavu. Bydlím tady bez přestávky už šedesát let a chci zde klidně dožít. Domek má pro mě velkou cenu, vnímám ho jako takový malý domov důchodců,“ řekl majitel domu Josef Karkoška, který je již dvacet let v důchodu.

Barák je v dezolátním stavu, na opravu však nemá jeho vlastník dostatek peněz. „Jsem spokojený s tím, co mám. Na stará kolena žádné úpravy dělat nehodlám. Navíc bych zřejmě nedal dohromady tolik finančních prostředků na rekonstrukci,“ dodal Karkoška. Budova je více než sto let stará. Na konci 19. století byla sídlem první parní pekárny v Moravské Ostravě.

Rekonstrukce ulice Českobratrské přijde na 309 milionů korun. Větší část uhradí Moravskoslezský kraj, který jako vlastník komunikace získal na projekt také příspěvek z Evropské unie. Ostrava pak přispěje ze svého rozpočtu částkou mírně převyšující sedmdesát milionů korun. Rekonstrukce frekventované tepny by měla podle předpokladů skončit v červnu příštího roku.