VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zklamání ze zkažené dovolené je možno předejít

OSTRAVA - Už před nákupem dovolené je dobré zjistit, zda je cestovka pojištěna proti úpadku Dovolená je obdobím, pro které by měla být příznačná pohoda a klid. Příklady krachujících cestovních kanceláří z posledních týdnů i minulých let ale ukazují, že tomu tak nemusí být vždy.

8.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Marcela Reichelová, koordinátorka ostravské poradny Sdružení obrany spotřebitelů, říká, že každý klient cestovní kanceláře by měl už s předstihem zjistit, jestli má sjednané pojištění záruky pro případ úpadku. „Cestovní kancelář by měla doklad svým klientům předložit nejpozději při podpisu smlouvy. V případě, že se cestovka dostane do finančních problémů a k úpadku skutečně dojde, mají klienti právo na náhradu škody.

Nahlásit pojistnou událost musejí u pojišťovny, se kterou má cestovní kancelář smlouvu. Událost musí být písemně nahlášena nejpozději do šesti měsíců od data jejího vzniku. Doporučuji ale lidem, aby tuto okolnost nahlásili bez zbytečného odkladu,“ uvedla Reichelová. Výše pojistného plnění podle ní záleží na počtu podaných oznámení o pojistné události a výši pojistné částky. „Pokud budou nároky poškozených vyšší než částka, na kterou byla cestovní kancelář pojištěna, klienti obdrží snížené pojistné plnění,“ upřesnila dále koordinátorka.

Pojišťovna zajistí bezpečná návrat

V případě, že už lidé s cestovní kanceláří odcestovali, měli by se držet pokynů na informační kartičce, kterou by jim měla cestovní kancelář poskytnout spolu s osvědčením o pojištění při podpisu cestovní smlouvy. Pojišťovna by se pak ve spolupráci s asistenční službou měla postarat o bezpečný návrat klientů domů. Jestliže si klienti zajistili dopravu včetně ubytování a stravy sami, poskytne jim pojišťovna náhradu pouze do výše, jakou by musela sama vynaložit. I v případě, že klienti na zájezd ještě neodcestovali, musejí nahlásit pojistnou událost pojišťovně, se kterou má cestovní kancelář smlouvu o pojištění.

Má cestovka certifikát?

Každá cestovní kancelář má podle zákona povinnost mít sjednané takzvané pojištění záruky pro případ úpadku. Toto pojištění má ochránit klienty v případě, že cestovní kancelář nebude schopna zajistit dojednané služby. „Pojištění se vztahuje na situace, kdy cestovní kancelář, která zkrachuje, neposkytne klientovi dopravu zahrnutou v ceně zájezdu z místa pobytu zpět do České republiky, nevrátí klientovi zaplacenou zálohu nebo cenu v případě, že se zájezd neuskutečnil. Platí i tehdy, když nevrátí klientovi rozdíl mezi zaplacenou cenou zájezdu a cenou částečně poskytnutého zájezdu, pokud se uskutečnil jen zčásti,“ dodala Reichelová.

Podle ní je při sjednávání cestovní smlouvy třeba zjistit, jestli je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku, což může potvrdit i certifikátem. V informacích, které klient dostane od cestovní kanceláře před odjezdem na dovolenou, by neměly chybět ani pokyny, jak se zachovat v případě úpadku. Certifikát si lze také ověřit přímo u dané pojišťovny. Většina pojišťoven má na svých internetových stránkách zveřejněn seznam pojištěných cestovních kanceláří pro případ platební neschopnosti.

8.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

logo Vítkovice Tours

CK Vítkovice Tours má nového majitele

Tento klub dívka před svou smrtí navštívila. Zde její stopy končí. O několik hodin později byla nalezena mrtvá v lese.
AKTUALIZOVÁNO

Vrah dvacetileté dívky unikl pozemskému trestu

VIDEO: Tramvajového agresora zastavila až namířená zbraň

Po násilníkovi, který před několika dny brutálně napadl v tramvaji další pasažéry, pátrají ostravští kriminalisté. K dispozici mají záběry útočníka, kterého od běsnění zastavila až zbraň v rukou další cestující.

Vlastníci pozemků debatovali o Prodloužené Rudné

Vedení Moravskoslezského kraje se v pondělí sešlo se zástupci manželů Richtárových, kteří blokují dostavbu přibližně čtyřsetmetrového úseku Prodloužené Rudné.

Na frekventovanou silnici se zřítil sloup veřejného osvětlení

Hodně dramatická situace nastala ve čtvrtek před polednem v Hlučíně. Na frekventovanou silnici – ulici Ostravskou, po které denně projedou tisíce vozidel, se za plného provozu zřítil sloup veřejného osvětlení.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT