Stejně jako dalších čtyřicet tisíc skautů z celého světa byl svědkem toho, jak se projevují fyzikální zákony v praxi. Za asi největší zážitek označuje výrobu vlastní DNA. Tu si včera přivezl domů nosí ji na krku.

„Takovou příležitost, jako si vyrobit vlastní DNA, nemá člověk každý den. Navíc korálky může nosit každý, ale vlastní ribonukleovou kyselinu na krku moc lidí nemá,“ řekl nadšeně šestnáctiletý Vojtěch Krusberský z Ostravy.

A co vše musel Vojtěch pro to udělat? „Ten, kdo chtěl získat vlastní DNA, si musel nejdříve vykloktat. Potom se do vody s DNA nalila nějaká chemická látka, která způsobila, že DNA byla vidět pouhým okem,“ říká Vojtěch s tím, že bylo zajímavé pozorovat, jak se v na pohled čisté vodě objevují bílé podlouhlé čárky. „Potom se do vody přilil líh a my netrpělivě čekali, co bude dál. Zkumavka byla nejdříve jakoby rozdělena na dvě části. Jedna byla s alkoholem, druhá s vodou. Po chvíli čekání ale začala DNA stoupat k alkoholu, kde se začala protahovat v dlouhé řetězce. Když byly dostatečně velké, přelily se do předem připravených přívěsků na krk ve tvaru kapek. Pak se akorát utěsnily a bylo hotovo,“ popsal průběh Vojtěch s tím, že celá akce trvala asi patnáct minut. „Nakonec jsme se dozvěděli, že to nemusí být jenom DNA naše, ale třeba DNA naší snídaně,“ uzavřel Vojtěch.

 

 

Mohlo by vás zajímat

Během dvanáctidenního pobytu na jamboree, kde bylo i 285 skautů a skautek z Česka, snědlo čtyřicet tisíc strávníků přes 1,2 milionu jídel. Mezi nimi bylo šedesát tun jablek, 133 334 hlávek salátu, 567 812 litrů mléka, 33 333 bochníků chleba, 50 000 kg kuřat, 6 250 kg sýra, 800 000 mrkví, 26 667 trsů banánů nebo 800 000 vajec.