Více než 500 předmětů převezli pracovníci novojičínského muzea nákladním autem ze Salcburku. Interiér zámku obohatí sbírky porcelánu, nábytku, koberců i písemností. Kunínskému zámku je zapůjčil do roku 2012 vnuk posledního majitele sídla Victora Bauera. Některé předměty dostal zámek darem, nejvzácnější obraz holandského mistra ze 17. století chce časem odkoupit, řekl kastelán Jarek Zezulčík.

"Stává se jen výjimečně, že se bývalí majitelé zámku, kteří o něj přišli, rozhodnou vrátit mu své rodinné sbírky," řekl kastelán. Do zámku se podle něho po sto letech vrátil nejcennější obraz loutnistky od neznámého holandského malíře. "Právě ten bychom chtěli od rodiny odkoupit. Cenu ještě neznáme, ale časem chceme požádat ministerstvo kultury o finanční podporu," naznačil.

Mezi dovezenými osobními předměty jsou šperky, opiové dýmky, popelníky - drobnosti, které mají historickou hodnotu a pomohou zútulnit zámecký interiér. "Návštěvníci, kterým větší část sbírky ukážeme na podzim, budou mít pocit, že v zámku žili lidé a že není jen muzeem nábytku," řekl Zezulčík.

Zajímavou vzpomínkou na posledního majitele, který zemřel v roce 1939, je podle něho malé sedátko. "Victor Bauer na něm seděl při korunovaci anglického krále, na kterou byl pozván. Jeho dcera si na něm v Salcburku obouvala boty," dodal.

Rytíř Victor Bauer byl podle kastelána zajímavou a významnou osobností. "Hovořil všemi světovými jazyky, rád cestoval, byl znamenitým jezdcem na koni a už v roce 1910 si pořídil pilotní průkaz. Založil politologický ústav ve Vídni, kde přednášel na téma sjednocená Evropa," uvedl kastelán.

Do kunínského zámku dnes převezli také osobní korespondenci mezi Bauerem a slavným rakouským architektem Adolfem Loosem, který pro něj postavil například vilu v Hrušovanech u Brna. "Dopisy budou opravdovou lahůdkou pro badatele," poznamenal Zezulčík.

Zámek, který patří obci Kunín, je jedním z nejcennějších barokních zámků na Moravě. Pro hrabata z Harrachu jej v letech 1726 až 1734 vybudoval rakouský stavitel Johann Lucas von Hildebrandt. Největšího rozkvětu se dočkal na přelomu 18. a 19. století, kdy v něm osvícená majitelka Marie Walburga vybudovala moderní vzdělávací ústav na evropské úrovni. Jeho nejznámějším žákem byl pozdější Otec národa a velký český historik František Palacký.

Na konci druhé světové války zámek poničili sovětští vojáci, po roce 1948 sloužil jako ubytovna a sklad. Před sedmi lety začala obec zámek opravovat, hlavní část rekonstrukce skončila v roce 2004. S více než šedesátimilionovou investicí pomohla obci také Evropská unie a ministerstvo kultury.