Akce je jedinečnou příležitostí zejména pro mladé začínající umělce, kteří mohou veřejnosti představit své nadání a talent, řekl ředitel Soukromé střední umělecké školy AVE ART Jaroslav Prokop. Škola je jedním z hlavních pořadatelů akce, při níž se v umělecký ateliér promění více než sto let stará vítkovická kovárna.

"V kovárně běžně pracují naši studenti oboru umělecký kovář, nyní zde budou pozvaní sochaři a kováři dva týdny tvořit umělecké skvosty. Jejich výtvory posléze ozdobí ulice a parky Ostravy," dodal Prokop. U zrodu děl budou asistovat také studenti soukromé školy, kteří budou mít příležitost mnohému se přiučit. Sympozia se účastní umělci z Česka, Ukrajiny a Slovenska.

Zakončení sympozia je naplánováno na 14. září před Domem kultury města Ostravy, kde budou až do konce října všechna díla vystavena pro veřejnost.

V 60. letech minulého století mělo sympozium celosvětový věhlas. Navštívilo ho mnoho umělců včetně odborníků ze západní Evropy. "Ojedinělá umělecká díla byla tehdy prezentována v Komenského sadech, v době normalizace však byly veškeré stopy po sympoziu odstraněny," řekl ředitel.

Sympozium prostorových forem se v letech 1967 a 1969 proslavilo mimo jiné tím, že se na něm poprvé výrazně zviditelnil Aleš Veselý. Jeho umělecké plastiky lze dnes vidět například v Německu, Francii, Japonsku a dalších zemích. Sympozia znamenala zviditelnění také pro světoznámého sochaře Karla Nepraše.