Včera totiž otevřel poblíž ostravského nákupního centra Karolina první soukromé zařízení s názvem Moje@mbulance. To funguje jako sdružení ordinací praktických lékařů. Zatímco v Hospodářských novinách včera vyšla informace, že klienty tohoto zařízení jsou pacienti čtyř ostravských praktických lékařů, které se Potyszovi podařilo koupit, pravda je taková, že kromě pacientů jedné vítkovické lékařky, která svou praxi ukončila ze zdravotních důvodů, zde pracují lékaři, kteří přišli ze státní sféry. Těm Potysz nabídl služební auto a plat 40 tisíc korun.

Potysz se netají tím, že podobná zařízení chce vybudovat i v jiných městech napříč celou republikou. Zdůvodňuje to tím, že lékaři využívají nejen společného zázemí, ale mohou nabídnout i kvalitnější služby pacientům. „Už nyní jim nabízíme delší ordinančí dobu, a to od sedmi do devatenácti hodin. Lékaři se zde budou střídat ve dvou pravidelných směnách,“ vysvětlil Potysz, který je stále členem dozorčí rady Agelu.

Mnoha lékařům se ale Potyszovy aktivity nelíbí. „Už jsme lékaře varovali, aby neprodávali své ordinace pod cenou. Je to o tom, že když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Nikdo z nich dnes totiž neví, zda podmínky, které jim byly nabídnuty, budou platit i za pár let. Navíc tady vzniká nebezpečí monopolu. Může to znamenat, že peníze vybrané na zdravotní dani se budou točit jen v rámci jedné skupiny, což by mohlo znamenat krach mnoha soukromých specialistů, kteří nemají s Agelem nic společného,“ řekl včera redakci šéf České lékařské komory Milan Kubek. Upozornil také na to, že Chrenek chce mít svou vlastní pojišťovnu.

Podle informací, které redakce získala, by měla „Chrenkova“ zdravotní pojišťovna začít fungovat už od 1. ledna příštího roku, zatím však nemá od ministerstva zdravotnictví licenci.

Ředitel Městské nemocnice Ostrava František Jurek vidí slučování ordinací jako návrat k „poliklinickým“ praktikám. „Tím, že je pan Potysz svázán s třineckou společností Agel, je velmi pravděpodobné, že bude takzvané lukrativní pacienty posílat do svých zařízení, a naopak. Navíc při střídání lékařů na směnách hrozí pacientům anonymita, protože ne vždy je bude ošetřovat stejný lékař,“ myslí si Jurek. To ale Potysz odmítá. „Budeme spolupracovat se všemi lékaři a nemocnicemi, které se budou kvalitně starat o naše pacienty,“ reagoval Potysz.