Pod vedením režiséra Václava Křístka ji začne natáčet televizní štáb ode dneška 5.září až do prvního října. „Nejčastěji se s pohádkovým postavami i členy štábu budete moci setkat na jižní Moravě v Jaroslavicích, což je v okrese Znojmo, dále ve Valticích, v jeskyních na Pálavě, v břidlicovém lomu ve Svobodných Heřmanicích a na Opavsku u větrného mlýna v Hlavnici.

Pohádka je volně inspirována předlohou Boženy Němcové o neohroženém Mikešovi a pracuje s tradičními motivy. Dobro se zlem se nemilosrdně utkají v těžkém zápasu, kruté proroctví je v samém závěru poraženo – ale než se tak stane, musejí tři hlavní hrdinové ujít dlouhou a vysilující cestu, na které nelze udělat krok zpátky a která nekompromisně prověří jejich síly i povahy,“ říká Jolanda Pilařová z ostravského studia České televize Všechno, co tak rádi vídáme v pohádkách, slibují tvůrci svým divákům i tentokrát. Zlá sudba pronesená úkladnou Jezabel ztvární ji (Lucie Štěpánková) sužuje život králi (Pavel Rímský) i jeho synu Janovi, následníku trůnu (Jan Potměšil). Do hry vstupuje i Brat, Janův vrstevník (Karel Zima), který usiluje o jeho trůn. Trpí celé království, ze kterého tajemná síla odnesla princeznu Jasnu (Berenika Kohoutová) a uvrhla ji do podzemí hory zvané Ďáblův jícen. Až jí bude sedmnáct, měla by se vdát, ale zatím jí v kamenné říši čas neutíká a její otec marně obětuje svoje zdraví i životy poddaných za její vysvobození. Jenže tři dobrá srdce jsou někdy více než celé houfce malověrných, jak zazní v pohádce, a tak kovář Mikeš (Aleš Petrič), hodinář Kuba (Tomáš Jeřábek) a Johanka (Petra Tenorová) najdou cestu, která vede za šťastným cílem. Mají v rukou tři kouzelné předměty, které jim daroval tajemný slepý stařec (Jiří Šlupka Svěrák), ale musí umět odhadnout správný okamžik, kdy je použít. Bez odvahy, nesobecké obětavosti a lásky by se jim to nikdy nepodařilo.

„Pohádka, která má zatím jen pracovní název Nesmělý Mikeš, vedle už jmenovaných uvede i další herce známé ostravskému publiku - Norberta Lichého (chamtivý hostinský), Jana Plouhara (velitel vojáků), Jiřího Volkmera (komoří) a další, studenty Janáčkovy konzervatoře v Ostravě nevyjímaje. V „nehereckých“ rolích udatných vojáků a jezdců na koních se blýsknou členové skupiny Durandal,“ dodává Jolanda Pilařová.

Hlavním kameramanem televizní pohádky je Petr Hykš, dramaturgem Michael Przebinda.