V ostravské Porubě se v lednu zřítil téměř 30 let starý stožár na osobní vozidlo. Ostravské komunikace, které veřejné osvětlení ve městě spravují, letos odstranily 133 sloupů v havarijním stavu. Akciová společnost města nemá na rekonstrukci osvětlení dostatek peněz, řekl její mluvčí Antonín Bína. Podle primátora Petra Kajnara (ČSSD) je chyba v jejím managementu.

Veřejné osvětlení na území Ostravy patří městu, které ho spravuje prostřednictvím Ostravských komunikací od roku 1999. Do té doby se o osvětlení měly starat jednotlivé městské obvody, což dělaly velmi omezeně, řekl Bína. Dodal, že společnost ročně prověří zhruba 1500 stožárů a kvůli havarijnímu stavu jich odstraní asi šest procent.

Na rekonstrukci světelného zařízení letos město vyčlenilo 35 milionů korun, což je zhruba o polovinu méně než loni. "Situace se přidělením finančních prostředků zhoršila," uvedl předseda dozorčí rady společnosti Josef Šrámek. Společnost podle něho letos zkontroluje jen polovinu stožárů z let 1966 až 1970, které překročily svou životnost o 12 let.

Neutěšený stav veřejného osvětlení bude nadále přetrvávat například na sídlištích z 60. a 70. let v Porubě, Novém Pustkovci nebo Fifejdách. Společnost by podle Šrámka potřebovala ročně z městské pokladny 65 milionů korun, aby osvětlení zrekonstruovala a mohla provádět preventivní údržbu stožárů.

Podle Kajnara by ale Ostravským komunikacím mělo stačit průměrně 30 milionů Kč ročně. "Na opravu a údržbu veřejného osvětlení je to dostatečná částka, i když ne optimální. Na vyřešení krizových situací by ale měla stačit. Kdyby Ostravské komunikace pracovaly bezchybně, fotografie zachycující prohnilé a spadlé sloupy by se nedaly pořídit. Podle mě jde o chybu v managementu společnosti," řekl primátor.

Dodal, ostravští radní chtějí po společnosti, aby zpracovala podrobnou analýzu oprav veřejného osvětlení. "O rozhodnutí rady nejsem informován, proto se nyní nemám k čemu vyjadřovat. Ale pokud město chce, podrobnou analýzu zpracujeme. Teprve ta odpoví, zda nemáme či máme dostatek peněz na rekonstrukci veřejného osvětlení," řekl Bína.