Jen za letošní rok jich tímto způsobem přišlo o život více než třicet, což je téměř třetina z celkového počtu obětí nehod. Další utrpěli vážná zranění. Policisté ve spolupráci s experty provedli detailní analýzu všech takových havárií za posledního dva a půl roku. „Materiál již máme k dispozici a nyní s ním pracujeme“ uvedl ve čtvrtek šéf krajské dopravní policie Jiří Zlý s tím, že rizikových míst a úseků jsou desítky.

„Více než třicet mrtvých je dost na to, aby se tím někdo zabýval,“ řekl Zlý, „Dopravní inženýři všech okresních policejních ředitelství dostali za úkol identifikovat úseky pozemních komunikací, kde opakovaně dochází ke střetům vozidla se stromem,“ uvedla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková s tím, že odborníci také předložili podrobný rozbor všech těchto havárií, a to od roku 2005 do současné doby.

O dalším postupu by se mělo rozhodnout v nejbližších týdnech. „Pokud se nám podaří problém odstranit, můžeme výrazně snížit smrtelné následky,“ doplnil Zlý s tím, že policisté se zajímali také o místa, kde sice nikdo nezemřel, ale motoristé utrpěli různě závažná poranění. „Nelze vyloučit, že příště již dojde k úmrtí,“ vysvětlil Zlý s tím, že v úvahu přicházejí různá řešení. Mezi ně patří kácení nebezpečných stromů nebo svodidla v rizikových úsecích. „Není to ale problém, který se dá vyřešit den ze dne,“ zdůraznil Zlý.

Severomoravští policisté nyní chystají jednání s představiteli Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje, na jejichž území působí. Plánují také setkání se zástupci jednotlivých obcí a měst. Kontaktovat hodlají i soukromé majitele stromů či alejí. Svůj postup chtějí konzultovat i s experty na životní prostředí.