Lidé mohli ve středu 5. září a mají i dnes 6. září možnost přinést na Jiráskovo náměstí v centru Ostravy nefunkční elektrospotřebiče, ze kterých nakonec vznikne takzvaný Štorozemšťan. Cílem této akce, která se koná od června do září v jedenácti krajských městech, je zábavnou formou přesvědčit občany, že elektroodpad nepatří do popelnice, ale do sběrného dvora. Celá akce probíhá pod záštitou Dalibora Madeje, náměstka primátora města Ostravy. „O třídění elektrozařízení je v Ostravě velký zájem. Lidé sem přinášejí zejména menší elektrospotřebiče, jako jsou telefony, myši, klávesnice, fény a kulmy,“ řekl jednatel pořádající neziskové společnosti Asekol Jan Vrba a jedním dechem dodal: „A to nás velmi těší, protože právě malé elektrospotřebiče končí v popelnici nejčastěji.“

Socha Šrotozemšťana bude slavnostně pokřtěna dnes v 15 hodin. Jméno ostravskému Šrotozemšťanovi vyberou sami občané, kteří navštíví stánek společnosti Asekol. Pokřtěný triceraptos bude posléze odvezen do Prahy, kde se na konci září utká o titul Šrotozemšťan roku 2007. Nejmladší návštěvníci akce se dnes mohou v rámci této akce zúčastnit nejrůznější vědomostní a dovednostní soutěže pro děti. Mohou například zápolit ve skládání názvů elektrozařízení z písmen z počítačové klávesnice nebo se pomocí rozřazování obrázků učí rozeznat, co je a co není elektrospotřebič.

Pořadatelé si od akce Nakrmte Šrotozemšťana slibují zvýšení sběru elektrošrotu. V současnosti se ho vybere kolem dvou kilogramů na obyvatele ročně, přitom ale Česká republika musí podle směrnice Evropské komise vybrat do konce příštího roku nejméně čtyř kilogramů vyřazených elektrozařízení na obyvatele a rok.