„Bohužel však zatím zůstává jen u těch slov,“ krčí rameny třiašedesátiletý Miroslav Dragoun. Náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS), který vytáhl starého kostlivce ze skříně po svém předchůdci, má stejný pocit. „Děláme, co můžeme, lidé to však zatím v praxi nepocítili,“ souhlasí Madej.

Ze studie, kterou nechal vypracovat jeho předchůdce ve funkci Mirko Jašurek (ČSSD), vyplývá, že je možné ochránit lokalitu Žabník před dvacetiletou vodou mobilními protipovodňovými stěnami, což by si vyžádalo asi sedmdesát až devadesát milionů korun. Nebo je možné tu postavit stabilní hráz proti stoleté vodě za zhruba 130 milionů korun. Třetí alternativou je nedělat proti vodě nic – vykoupit domy a oblast Žabníku nechat volnou. „Není tu však jistota, že by místní osadníci souhlasili s výkupy,“ konstatoval Madej.

Také primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) si myslí, že nejekonomičtějším řešením by asi bylo nemovitosti vykoupit a domy zbourat. „Jde o zhruba dvacet domů, vykoupit je a zbourat by nás stálo méně peněz, než postavit sypanou hráz za sto milionů korun. Ale chápu ty lidi, kteří se tu třeba i narodili, že nechtějí pryč,“ podotkl primátor.

Náměstku Madejovi se podařilo pro Koblovské prosadit 650 tisíc na opravu kanalizace, existuje také stavební povolení na zvýšení místní komunikace. „Ta však chrání místní obyvatele jen před pětiletou vodou. Z meziresortní komise při ministerstvu průmyslu a obchodu bychom snad měli dostat potřebné peníze na stavbu sypané hráze ochraňující před vodou stoletou. Projekt je už připraven, nemohu dopředu říci, jak s ním uspějeme, ale doufám, že bude komisí podpořen. Zasedání by se mělo uskutečnit na přelomu září a října,“ prohlásil Madej.