Hned na druhém místě se pak v našem kraji umístili cizinci, podle slov zdejších žáků konkrétně Romové či rovnou cikáni. Nikde jinde v republice nebyl tento bod zahrnující i další minority žijící u nás tak výrazný jako zde. Nejčastěji se přitom o Romech jako nešváru zmiňovali školáci na Karvinsku.

Palčivé je pro děti v kraji, opět mnohem výrazněji než jinde v republice, také téma týkající ochrany přírody. Důvodem toho může být neustále diskutovaná špatná kvalita ovzduší na severovýchodě země, či v poslední době také kácení stromů. Tyhle dvě věci jako největší současné nebezpečí pro lidstvo například uvedla žákyně druhého stupně jedné z bruntálských základek.

Podle ostravské psycholožky Ludmily Mrkvicové se v dětech rodí tento postoj kvůli tomu, že přibývá přírodních katastrof. „To určitě přiměje budoucí generace chovat se ekologičtěji. Dosavadní drancování přírody už nebude jednoduše možné,“ přidala svůj názor specialistka na dětskou psychiku.

„Chtěla bych, aby zmizeli ze světa lidé, kteří sice velmi podporují ekologii, ale nikdo po nich nesmí chtít, aby taky něco dělali. Každému se samozřejmě dobře mluví o šetření přírodních zdrojů, ale ne každý se snaží je doopravdy šetřit,“ vyjádřila se v průzkumu žákyně druhého stupně jedné z ostravských základních škol. Z jejího pohledu je pak samozřejmě největším nebezpečím pro lidstvo globální oteplování. Proč? „To se týká naprosto všech. Pan prezident sice prohlašuje, že nic takového neexistuje, ale ve Velkých Pavlovicích už rostou normálně před domem fíky. Každým rokem mají blíž k dozrávání. Takže neexistuje globální oteplování?“ sdělila dále mladá ostravská ekoložka.

Při otázce, co je největší nebezpečí pro lidstvo, školáci také často uváděli, že lidé sami. „Pořád něco vymýšlíme a ničíme sami sebe. Skládky se zvětšují. Za chvílí zamoříme celou planetu…“ podělila se o svůj názor další žačka z krajského města. Jiná dívka z Bruntálu byla ve své odpovědi stručnější. „Lidská blbost,“ odvětila na dotaz týkající se největšího nebezpečí. Konkrétnější pak byl menší chlapec z Havířova, kterému dle jeho slov nejsou zrovna sympatičtí poslanci. Hned dva žáci z Nového Jičína by pak ukázali palec směrem dolů expremiérovi Jiřímu Paroubkovi, další jejich spolužačka pak vnímá jako nebezpečné komunisty.