Během noci totiž v moravskoslezském pohoří místy spadlo až 300 milimetrů srážek, což vyvolalo extrémní zvýšení hladin všech toků. Lidé žijící na březích řek jsou podle vodohospodářů v ohrožení. "Předpokládáme, že hladiny budou v Beskydech kulminovat na úrovni dvaceti až stoleté vody. Zástavba je ohrožena po celé délce toků," řekla mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Vlčková. Dodala, že tak katastrofální povodně, které kraj postihly před deseti lety, ale nehrozí. "Tehdy jsme měli sedmisetletou vodu," řekla.

Vodohospodářům a hydrometeorologům se potvrdily předpoklady, že se srážky budou z Jesenicka přesouvat nad Beskydy. Naopak ale vůbec se nesplnily odhady o intenzitě srážek, které byly výrazně silnější než se očekávalo. V Krnově, Osoblaze a Karlovicích, kde byla situace ve čtvrtek nejhorší, nyní hladiny pozvolna klesají. "Například v Osoblaze jsme zaznamenali padesátiletou vodu," řekla.

Hasiči na Bruntálsku z několika obcí v noci na dnešek evakuovali necelé dvě stovky obyvatel. "Evakuace nebyla zbytečná. Voda se v ohrožených lokalitách skutečně vylila," doplnila mluvčí povodí. V kraji podle informací vodohospodářů z Povodí Odry platil v 08:00 na osmi místech třetí nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Druhý pak na sedmi a na čtrnácti vyhlásili nejnižší stupeň, bdělost.

Již k dvěma stovkám se blíží kvůli vytrvalým dešťům od středečního večera počet výjezdů profesionálních a dobrovolných hasičů v Moravskoslezském kraji. Profesionální hasiči (HZS MSK) vyslali dnes ráno po čtvrté hodině z Ostravy na pomoc územním odborům v Opavě a Bruntále dvě vozidla s podsádkami, o nasazení dalších sil a prostředků rozhodne další vývoj počasí. Čtyři dobrovolné hasičské jednotky z Ostravy připravovaly společně s vojáky 157. záchranného praporu z Hlučína pytle s pískem. Informoval o tom mluvčí severomoravských hasičů Petr Kůdela.

Tři desítky hasičů budou nasazeny dnes ráno na stavbu ochranné hráze u Odry v lokalitě Žabník v Ostravě-Koblově. Hladina řeky Odry tam rychle stoupá a hrozí, že voda zaplaví domy na břehu. Dobrovolné jednotky v obcích jsou v pohotovosti, se starosty kontrolují stavy vodních toků, které mají ve svém katastrálním území. "Na místě se plní 4000 pytlů s pískem. Asi 90 metrů hráze postavíme z gumových vaků naplněných vodou," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

V Krnově hrozí protržení hráze Petrova rybníka

V Krnově na Bruntálsku hrozí, že se vinou dešťů a stoupající hladiny protrhne hráz Petrova rybníka. Pracovníci Povodí Odry se ji nyní snaží zpevnit a zvýšit. Pokud by hráz nevydržela, v řece Opavě by se podle vodohospodářů zvýšil průtok asi o čtvrtinu. Ohrozilo by to obce mezi Opavou a Krnovem. Nebezpečí hrozí i krnovské průmyslové zóně v lokalitě Červený Dvůr, která už je nyní částečně pod vodou.

"Už nyní se přes hráz voda přelévá. Tím se narušuje její pevnost. Na místě se jí pytli s pískem snažíme zpevnit a zvýšit, aby vydržela další nápor vody," řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Na místě je tým odborníků, kteří narušení hráze zkoumají. Snaží se také zjistit, jak se k ní dostat a sanovat. "Už víme, že prosakuje na dvou místech. Obě směřují na průmyslovou zónu," vysvětlila Vlčková. Dodala, že pokud by hráz opravdu praskla, voda by se nevalila přímo na obce po proudu Opavy, ale na plochu zóny. "Nevznikla by žádná povodňová vlna, který by ohrozila lidská obydlí. Voda by se do řeky vracela postupně," doplnila.