„Když jsem přišla o půl desáté z práce domů, nebylo tady nic. Za půl hodiny jsme měli celou zahradu pod vodou,“ volala na nás před hodinou ze svého nedobytného domu Vlasta Barylová z Vřesiny. „Abychom se dostali do baráku, musíme zdolat asi čtyřicet centimetrů vody. Každou chvíli čekáme, že ji budeme mít v baráku,“ dodala starší žena, zatímco se z místního rozhlasu ozývalo hlášení o stavu ohrožení.

Podobně na tom byly i její sousedé, z nichž většina stála ve vstupních dveřích a smutně sledovala řádění nespoutaného živlu. „Stojím tady na mostě a sleduji, jak voda rychle stoupá. Bydlím totiž nedaleko. Stačí chvilka a budu to mít na zahradě,“ posteskl si osmašedesátiletý Jiří Klos. „Už několik let se projektuje regulace Porubky, bohužel je to stále ve fázi příprav,“ dodal.

Říčka Porubka nadělala během pátečního dopoledne paseku všude tam, kudy vede její koryto. Ve Svinově zatopila několik domů na ulici dr. Kudely. „Sklep máme plný vody, teď stěhujeme to nejnutnější z přízemí do prvního patra. Voda stoupá strašně rychle,“ řekla Martina Grodová, která se právě snažila zachránit z kalné vody jednoho ze dvou psů. „Za čtrnáct dnů se vdává má sestra, tak nevím, jak to zvládneme dát všechno do pořádku,“ dodala.

Potok Porubka zatopil také obytné části ve staré Porubě. Její hladina se razantně zvedla po poledni a brala s sebou vše, co jí přišlo do cesty. V pátek dopoledne se sešla také městská protipovodňová komise, které se zúčastnili také starostové dotčených městských obvodů. „Situaci neustále monitorujeme,“ řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že komise zasedne opět v 16 hodin.

„Na Žabníku v Ostravě-Koblově už od rána staví desítky hasičů protipovodňovou hráz, dokončena by měla být okolo třetí hodiny odpoledne. Uzavřeno bude Havlíčkovo nábřeží,“ upřesnila mluvčí s tím, že voda s největší pravděpodobností zasáhne chatové oblasti v Třebovicích, Martinově, Krásném Poli, Svinově a Děhylově. „Nedoporučujeme, aby v těchto lokalitách trávili majitelé chatek víkend,“ upozornila.

V pátek odpoledne se znovu sešla městská protipovodňová komise, která konstatovala, že trvá ohrožení chatových oblastí v Martinově a Třebovicích. Pokud dojde k souběhu soutoků Odry a Opavy mohla by být ohrožena lokalita Žabník v Koblově. Předpokládaná kulminace na Žabniku je kolem jedné hodiny ráno a řeky Opavy v Třebovicích a Martinově okolo dnešní půlnoci. Porubka za poslední hodinu - kolem 17 hodin - klesla o 10 cm. Další schůzka městské protipovodňové komise se uskuteční v pátek ve 23 hodin. Uvedla to Andrea Vojkovská, tisková mluvší ostravského magistrátu.

Související zprávy:

Desítka domů ve Vřesině zůstala odříznuta od světa

Protipovodňová hráz na Žabníku má být do patnácté hodiny hotová
Hasiči v noci evakuovali stovky lidí, voda stále stoupá
Nepřetržitý déšť sužuje severní Moravu a Slezsko, na Opavici je stav ohrožení