Stav pohotovosti je podle Povodí Odry na třech místech, dalších šest má první stupeň povodňové aktivity. V kraji už téměř neprší, přijít by mohly jen mírné přeháňky, takže situace se bude dále uklidňovat, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. "Déšť na většině území ustal a všechny toky mají sestupné trendy. Předpovídány jsou jen mírné přeháňky do dvou milimetrů. Předpokládáme, že se situace bude stále uklidňovat. Z přehrad vypouštíme jen minimální průtoky," řekla Vlčková.

V Opavě klesla vodní hladina řeky Opavy od půlnoci zhruba o 60 centimetrů, během odpoledne by se měl stav snížit na druhý povodňový stupeň. V Děhylově řeka kulminovala mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní, kdy hladina dosahovala 410 centimetrů. Během osmi hodin klesla téměř o půl metru. Hladina Odry v ostravském Svinově klesá od rána každou hodinu zhruba o čtyři centimetry.

Méně vody protéká také Odrou v Bartošovicích a Bohumíně i Petrůvkou v Petrovicích u Karviné, kde stále platí stav pohotovosti.

Kvůli záplavám zasahovali od čtvrtka profesionální i dobrovolní hasiči na 500 místech. Nejméně 170 lidí evakuovali na Bruntálsku a Opavsku. Pět lidí v zahrádkářské kolonii v opavském Palhanci zachraňovali před ohrožením života. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Kůdely do dnešního poledne při záplavách nikdo nezemřel ani nebyl vážně zraněn.

Na evakuaci bylo v noci na dnešek připraveno také padesát lidí z rodinných domů v lokalitě zvané Žabník v ostravském Koblově. Očekávaná povodňová vlna však nedorazila a protipovodňová hráz postavená z pytlů písku a velkoobjemových vaků naplněných vodou k ochraně stačila. "Měli jsme spočítáno, že kdyby se spojila vlna z řek Opavy a Odry, hráz by proti stoupající vodě už nestačila. Proto jsme kolem jedné hodiny po půlnoci začali obcházet asi 25 rodinných domů, aby se lidé připravili na evakuaci autobusem. Čekali jsme do čtyř, ale vlny přišly po sobě a evakuace nebyla nutná," řekl Kůdela.

Očekávaná desetiletá voda v noci na dnešek nepřišla ani do Bohumína na Karvinsku. Hladina řeky Odry, v jejímž korytě se stékají všechny významné toky z oblasti Jesenicka a Beskyd, dosáhla nejvýše 453 centimetrů oproti očekávaným 550, což nevyvolalo stav ohrožení. Celou noc tam zůstal druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina Odry v Bohumíně klesla od noční kulminace o 22 centimetrů, podle Vlčkové by ji už neměly zvýšit ani přítoky z řeky Opavy.

"Všechny hráze vydržely - i hráz Petrova rybníka v Krnově na Bruntálsku, kde hrozilo protržení a zaplavení obcí mezi Krnovem a Opavou," dodala mluvčí vodohospodářů.

Související zprávy: