Celkem se na noční obloze nad Ostravou a Hlučínem na Opavsku objevilo víc než 30.000 pyrotechnických efektů, rachejtlí a světlic. Show začala poslední srpnový den na Slezskoostravském hradě, o den později pokračovala nad hladinou jezera v Hlučíně a v sobotu večer skončila ohňostrojem odpáleným v areálu Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích. O podívanou se kromě domácí ostravské postaraly společnosti z Prahy a Bratislavy. "Odhadujeme, že první dvě představení vidělo vždy čtyřicet tisíc lidí. Poslední pak trochu pokazila nepřízeň počasí," řekl pořadatel akce František Křižák.

Podobnou přehlídku chce zopakovat i příští rok. Tentokrát by ale festival měl být soutěžní. "Chceme v Ostravě uspořádat jen slavnostní zahájení a ukončení. Všechny ostatní ohňostroje budou létat nad jezerem v Hlučíně. Tak, aby všichni soutěžící měli shodné podmínky," vysvětlil. Do Hlučína by rád dostal přední evropské a asijské firmy, které se odpalováním velkých ohňostrojů zabývají.

Kvalitně provedený ohňostroj se podle Křižáka dá považovat za umění. "Jde o propojení hudby a vizuálních efektů na obloze. Musí spolu všechno ladit. Když v hudebním doprovodu bouchne buben, na obloze by ve stejnou dobu měl explodovat nějaký efekt," vysvětlil. Dodal, že důležitá je i volba hudby a následně i výběr efektů.

Podle Křižáka pocházejí první zmínky o ohňostrojích z Číny a jsou staré přibližně 2000 let. Tehdy byla podle legendy náhodně připravena první petarda. "Čínský kuchař v zahradní kuchyni údajně smíchal dřevěné uhlí, síru a ledek. Poté co byla směs vměstnána do ucpané bambusové trubičky a zapálena, explodovala," řekl. Dodal, že jiné zdroje hovoří až o devátém století a objevení černého střelného prachu.