Stavy vod jsou už většinou v normálu, zvýšené průtoky však vodohospodáři evidují ještě na šestí místech. Stav ohrožení, nejvyšší stupeň povodňové aktivity, už neplatí nikde. V Děhylově na řece Opavě se hladina ještě drží na hranici druhého stupně. První platí v Karlovicích na Bruntálsku, Opavě, Bartošovicích na Novojičínsku, Bohumíně na Karvinsku a Ostravě-Svinově.

"Klesání řek mírně zpomaluje déšť. Průtoky se ale snižují na všech dříve rizikových místech. Srážky by navíc neměly být už příliš intenzivní. Další riziko záplav nepředpokládáme," řekl dispečer Povodí Odry.

V Petrovicích u Karviné zatopila dvě desítky domů voda z říčky Petrůvka. Starosta Petr Trojek odhaduje, že škody na soukromém majetku dohromady nepřesáhnou milion korun. "Na obecním nejsou žádné. Cesta, u které jsme se báli, že ji strhne voda, nakonec vydržela," řekl.

Petrůvka je pro obyvatele obce neustálou hrozbou. Jejich domy totiž před živlem nechrání ani opatření, která by byla schopna zastavit pětiletou vodu. Trojek doufá, že události posledních dnů urychlí výstavbu účinných protipovodňových opatření. "Návrh už je zpracován a první část je nyní ve fázi územního řízení. Jedná se o výstavbu hrází proti stoleté vodě," řekl. Projekt by podle starosty měl přijít na 30 milionů korun a stavba by měla být dokončena v roce 2010. "Věříme, že se to už konečně pohne. Bojujeme o to deset let. Pořád se něco odkládá," řekl.

V městských částech Albrechtic Linhartovy a Opavice voda podle prvotních odhadů způsobila milionové škody na soukromém i obecním majetku. Řeka tam zaplavila asi čtyři desítky domů. Šest desítek obyvatel bylo evakuováno. Podle starosty města Luďka Volka voda navíc na dvou místech vymlela koryto. V případě obyvatel jde o vyplavené sklepy, přízemní patra a zničené zahrady.

Podobné škody se dají očekávat i v Kravařích, Držkovicích a Vávrovicích na Opavsku. Voda v těchto obcích vytopila přibližně stovku domů. Ve Vávrovicích bylo navíc pod vodou fotbalové hřiště. V Dívčím Hradu na Bruntálsku zase voda podemlela most.