Vítkovice vede po převratu na radnici opět koalice ODS a ČSSD. Tak, jako tomu bylo po loňských listopadových komunálních volbách. S tím rozdílem, že v čele radnice nyní sedí sociální demokrat Petr Dlabal. Místostarostou je Petr Kutěj (ODS), který tu až do letošního června „vládl“ třináct let. „Tříměsíční“ vedení obvodu bylo podle něj nutné sesadit co nejdříve.

„Byli nekompetentní, nerozhodovali se správně, úřad přestával fungovat, spolupráce s úředníky byla chaotická, některé odbory, například sociálka, byly před rozpadem,“ vytýkal na adresu svých předchůdců Kutěj.

Když byl v červnu Kutěj odvolán koalicí lidovců, zelených, sociálních demokratů a komunistů, tvrdil, že musel po třinácti letech odejít, aniž bylo jasně řečeno proč. „Neuvedli důvod, jen si vše odhlasovali. Mocenský boj,“ prohlásil tehdy Kutěj. Když se nyní ke svým kolegům zachoval v podstatě stejně, odmítl jakoukoliv podobnost či srovnání.

Na rozdíl od včera sesazeného lidovce Aleše Dobrozemského. „Pan Kutěj a ODS včetně sociálních demokratů udělali vše pro to, aby se znovu dostali k moci. A byli k tomu tlačeni ostravským vedením svých politických stran. Za ty tři měsíce jsme stihli udělat dost. Podařilo se například zveřejnit výběrová řízení a přidělování zakázek, čímž jsme ušetřili několik milionů korun. Také privatizace bytů pokračuje. Jde jen a jen o touhu po moci. To, že si ČSSD vymínila svého starostu, je ústupek ze strany ODS, aby si udržela vliv. Tak, jako to funguje v ostravské městské radě,“ míní Dobrozemský.

Nový starosta Petr Dlabal tvrdí, že chod radnice se za předcházejícího vedení obvodu, v němž byl místostarostou, zastavil. „Přestalo to tady fungovat. Sám jsem to však nemohl nijak při tehdejší konstelaci politických sil změnit,“ tvrdí Dlabal. Nyní chce mnohem více zviditelňovat Vítkovice, pokračovat v privatizaci bytů. „Při prodeji bytů budou dostávat přednost stávající nájemníci,“ zdůraznil Dlabal.

Šéf ostravských sociálních demokratů a starosta Poruby Miroslav Novák tvrdí, že ČSSD hned po komunálních volbách usilovala o post starosty Vítkovic. „Jenomže tenkrát se to kvůli zradě jedné naší, dnes už bývalé členky, nepodařilo. Vznikla koalice, která nebyla životaschopná. Nyní je to však jinak, v tomto uspořádání a personálním obsazení by to mělo fungovat. To máte jako s manželstvím. Mnohdy se manželé rozvedou a pak se dají zase dohromady. Není na tom nic pikantního,“ řekl Novák. Občané, kteří přišli včera na jednání vítkovického zastupitelstva, se po zvratu rozdělili na dvě skupiny. „Chválabohu, že Dobrozemského sesadili, byl nejvyšší čas,“ pochvalovala si Alice Richterková. Naopak Růžena Čonková a Rybana Ferencová změny litují. „Pan Dobrozemský dělal pro nás hodně, mluvil s námi, na rozdíl od pana Kutěje. Také pro děti pořádal akce,“ argumentovaly ženy.