Komunikaci jim umožní centrální videoserver, který vybudoval Moravskoslezský kraj. Ostatní kraje mu přispěly na vytvoření technologického centra 166 000 korunami. Videotelefony budou používat zástupci krajů i regionálních rad, urychlí komunikaci také při krizových řízeních, řekl během zkušební videokonference vedoucí odboru informatiky na moravskoslezském krajském úřadě Tomáš Vašica.

Na vybudování společné komunikační sítě se dohodla loni Asociace krajů České republiky, která pověřila Moravskoslezský kraj koordinací celého projektu. "Bylo potřeba vytvořit takzvaný videokonferenční multipoint, jehož vlastníkem se stal Moravskoslezský kraj se závazkem, že ho bude po dobu pěti let provozovat," řekl Vašica.

Dodal, že Moravskoslezský kraj vybudování multipointu financoval a jednotlivé kraje mu postupně formou dotací přispějí 166 000 korunami. Dalších 6000 korun zaplatí každý kraj ročně za servis a připojení na internet. "Jedno osobní setkání zástupců krajů vychází zhruba na 40 000 korun, takže nová technologie ušetří nejen čas, ale i peníze. Investice by se měla krajům vrátit do roka," řekl.

Každý kraj si musel vybavit videokonferenční místnost technologií za zhruba 300 000 korun. "Moravskoslezský kraj používá videotelefony už dva roky, například při povodních minulý týden jsme komunikovali s krajskými hasiči a centrem tísňového volání," upřesnil Vašica.

Při videokonferenci se na třech monitorech zobrazí přehled všech zúčastněných, detailní záběr právě hovořícího člověka i například počítačová prezentace, do níž budou moci jednající interaktivně vstupovat. "Zároveň se do komunikace může zapojit ještě 16 dalších lidí telefonicky, přímo z terénu. Nebudou sice vidět na obrazovce, ale všichni zúčastnění je uslyší," dodal.

Pomocí krajských videotelefonů budou komunikovat hejtmani, zástupci krajů nebo zaměstnanci krajských úřadů. Podle Vašici by bylo do budoucna přínosem, kdyby se jednotlivé kraje mohly podobně spojit například s ministerstvy.