Pokud městští zastupitelé obvodní vyhlášku posvětí, měly by zmizet herny z pěší zóny v centru Ostravy a také automaty na Nádražní třídě. V současnosti je v celém centrálním městském obvodu něco málo přes 700 výherních hracích automatů, pokud vyhláška vejde v platnost, sníží se jejich počet asi na pětistovku.

„Jsme přesvědčeni o tom, že herny do pěší zóny nepatří, že degradují centrum města a nabalují na sebe kriminální živly,“ zdůvodnil starosta obvodu Miroslav Svozil (ODS), proč radnice o vyhlášku tolik usiluje. Připouští, že po zákazu se zřejmě část heren s automaty přesune do jiných, odlehlejších částí obvodu. „Aspoň něco chceme udělat pro změnu, celoplošně je zakázat nemůžeme,“ podotkl Svozil. Nebojí se ani ztráty zisku, který do obvodní pokladny díky hernám a gamblerům ročně přichází.

„Pokud se automaty přesunou někam jinam, vybraná suma se až tak nesníží. Navíc o ni budeme přicházet postupně, jak budou zanikat hernám licence. Efekt vyhlášky se začne projevovat tak začátkem roku 2009,“ odhaduje Svozil. Obvod nyní za provozování výherních hracích automatů inkasuje asi 31 milionů korun ročně. Zatím se obvodní vyhláška nezabývá provozem videoterminálů, jejichž používání povoluje ministerstvo financí.

„Až bude vyhláška platná, požádáme ministerstvo o to, abychom byli účastníky řízení v povolování i těchto přístrojů,“ upřesnil místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Tomáš Kuřec (ČSSD). Problémem hracích automatů a heren se zabývá od jara komise, kterou zřídila Rada města Ostravy. Jsou v ní kromě jiných zastoupeny i další ostravské obvody – Vítkovice, Jih, Poruba, Mariánské Hory a Přívoz. „Představitelé těchto obvodů zatím nenavrhli žádné „své“ lokality, kde by chtěli omezit herny s hracími automaty. Možná, že v pátek něco vzejde z Jihu,“ podotkl Svozil. Předpokládá, že vyhlášku by mohli městští zastupitelé schválit do konce roku.