„Rozhodli jsme se, že očkování věnujeme celý tento týden a psy naočkujeme v jednotlivých lokalitách všech osmi katastrálních území, tedy v Antošovicích, Koblově, Heřmanicích, Hrušově, Muglinově, Slezské Ostravě, Kunčičkách a Kunčicích. Stížností občanů bylo v poslední době opravdu hodně, proto chceme této akce využít i k částečnému řešení tohoto palčivého problém. Neděláme si iluze, že celoplošnou vakcinací problém vyřešíme, ale na jednotlivých očkovacích místech se dozvíme spoustu užitečných informací týkajících se právě neplatičů či nenaočkovaných psů,“ vysvětlil starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř (ČSSD).

Stejně jako mnoha občanům je mu ale jasné, že problémoví majitelé psů se k očkování nedostaví, a to i proto, že jedno očkování přijde na sedmdesát korun. „Od této akce neočekáváme zázraky a já osobně vidím jediné řešení v čipování. Je to ale otázka do diskuse. U řady lidí vyvolává tento krok odpor. Mnohým se totiž nelíbí, že se jedná o řízený cílený úkon, který mnozí přirovnávají ke klonování,“ vysvětlil Maštalíř a zároveň vyjmenoval výhody čipování. „Ztracený pes by našel svého pána, odhalili by se neplatiči, pokud by pes někoho pokousal a utekl, byl by při chycení snadno identifikovatelný. Vyřešily by se také problémy s vyhazováním psů, a to i na odlehlých místech. Je pouze potřeba ujasnit si, kdo bude mít čtečku kódů. Zda úřad, veterina, městská policie či někdo další,“ dodal starosta.

Stejný názor má i chovatelka psů z Heřmanic Marie Dobešová. „Znám spoustu lidí, kteří se psy na očkování nechodí a musím říci, že se nejedná jen o sociálně slabé. Problém je také v tom, že policie často před těmito problémy zavírá oči, přestože ji na mnohé případy upozorňujeme. Velký problém je i v tom, že pokud je pes zavřený doma a majitel ho týrá, policie ani obec nemá v rukou žádný nástroj, jak do bytu vniknout a psa majiteli odebrat,“ řekla Dobešová. I ona vidí jediné řešení v čipování.

Jak jsme již informovali, v poslední době Deník poukázal na několik případů týraných psů, z nichž některé se díky slezskoostravské radnici podařilo umístit do útulku Daniely Synkové v Heřmanicích. Smečka dvanácti psů byla i v největších vedrech zavírána do jakési maringotky, psi zůstávali bez jídla a vody. Deník upozornil také na další otřesný případ, kdy asi padesátiletý Zdeněk Kaplan z Hrušova, který bydlí v místě zvaném Na Liščině, měl ubít lopatou a krumpáčem psa jedné ze sousedek. Policie nyní případ řeší jako trestný čin týrání zvířat.

„Kéž by už panu Kaplanovi někdo v jeho nechutných praktikách konečně zabránil. Těch psů má na svědomí mnohem víc, nyní se bojíme o jeho psa, který je ve dne v noci na dvorku a kdyby nebylo dobrých lidí, kteří mu nosí žrádlo a vodu, už by asi nežil,“ upozornila znovu na nelidské zacházení chovatelka z Hrušova Marie Dobešová. Upozornila ale, že v posledních dnech je Kaplanův pes zavřený doma a nikdo neví, co s ním je. „Pan Kaplan už asi ví, že věc začala vyšetřovat policie, proto se schovává v baráku. Ven vychází jen v noci,“ přiblížila. V tomto domku v Hrušově schovává Zdeněk Kaplan svého zuboženého psa. Dobře ví, že policie nemá právo do domu vstoupit.