Zastupitelé centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz chtějí revitalizovat Komenského sady. Oslovili pět firem, z nichž vyberou tu, která vypracuje dokumentaci pro zahájení územního řízení v tomto městském parku. „Dokumentace nebude řešit přesné detaily, ale určí rozmístění komunikací, vodních a travnatých ploch,“ vysvětlil místostarosta centrálního obvodu Jiří Havlíček s tím, že vítězná firma bude muset spolupracovat s autorem staršího návrhu obnovy Komenského sadů architektem Lubomírem Rychtárem a vzít v úvahu i názory občanů.

Ti se k problému vyjadřovali v anketě obvodního zpravodaje Centrum či na internetových stránkách obvodu. Zhruba 950 lidí odpovídalo na otázky týkající se budoucího charakteru parku, sadových úprav či vybavení. Z ankety například vyplývá, že se zvyšujícím se věkem upřednostňují respondenti odpočinkový a relaxační charakter parku, zatímco aktivní sportovní vyžití v sadech preferují mladí lidé ve věku mezi 18 a 24 lety, zejména vysokoškolsky vzdělaní muži.

Rodinný charakter sadů si přeje mít stejný počet respondentů jako u sportovního vyžití, jsou to převážně mladé ženy. V severní části parku lidé dávají přednost okrasné vodní ploše a travnatým odpočinkovým plochám, občané nad 55 let by přivítali obnovení rozária a více ploch pro venčení psů. V jižní části Komenského sadů by místní občané nejraději viděli fontánu a dětský koutek, mladí respondenti tu chtějí také trasy pro bruslaře a cyklisty.

„Park by měl mít konzervativní podobu, určitě se nestane centrem U-ramp a podobně,“ tvrdí starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil. Jako klíčový typ povrchu pro zpevněné plochy v Komenského sadech respondenti vybrali dlažbu z přírodního kamene. „Občanům tu chybí více odpadkových košů, WC, osvětlení v severní části parku a restaurace. Doporučovali postavit více dětských koutků a hřišť. Měla by se tu také častěji sekat tráva, uklízet, prořezávat větve stromů a keřů.

Dotazovaní míní, že parku by také prospělo, kdyby měl stálého zahradníka a hlídače. Přáli by si mít možnost půjčit si lehátka a skládací křesla a odpočívat v nich na travnatých plochách,“ uvedl Vojtěch Spáčil z firmy Reskond&Co, která průzkum prováděla.

Jakou budoucnost má před sebou čtyřřadá lipová alej? O tom, zda lípy padnou, nebo ne, rozhodne správní řízení, které nyní probíhá. Úředníci z odboru ochrany životního prostředí ostravského magistrátu převzali o prázdninách žádost představitelů Moravské Ostravy a Přívozu o povolení stromy vykácet a nyní vše posuzují. Do správního řízení se mohou zapojit i další účastníci, například nejrůznější ekologická sdružení, kteří mohou také podávat odvolání proti dílčím rozhodnutím.

Související články: