Okružní trasa by měla nastartovat rozvoj celého regionu, kde by podle plánů mikroregionu Slezská Harta měly v budoucnu vyrůst nové hotely, kempy, restaurace i golfové hřiště, řekl dnes na bruntálské konferenci Rozvoj podnikání v cestovním ruchu místostarosta Bruntálu Vilém Urbiš.

Náklady na zprovoznění cyklostezky nemají být příliš vysoké, podle odhadů nepřesáhnou dva miliony korun. "Využijeme přístupové cesty, které se vybudovaly před lety při stavbě přehrady a dnes jsou téměř nevyužité," vysvětlil Urbiš. Spojovací úseky mezi těmito silnicemi zřejmě nebudou asfaltové, plánuje se pouze přírodní zpevnění podkladu. "Nejkrásnější rovinaté úseky však budou mít velmi kvalitní povrch, abychom využili rostoucí popularitu bruslení na kolečkových bruslích a dalších in-line sportů," řekl místostarosta.

Podle odborníků jsou současné plány na cyklostezku nebo zavedení lodní dopravy na přehradě velmi reálné díky vůdčí roli Bruntálu a podpoře Moravskoslezského kraje. V regionu již existovalo několik podobných studií, které chtěly ze Slezské Harty vytvořit "severomoravské Lipno", většinou však zkrachovaly na nedostatku peněz. Nedávným vstupem Bruntálu do mikroregionu Slezská Harta se ze seskupení malých obcí stala silná organizace, která má velkou šanci získat finance z Evropské unie.

Podle plánu mikroregionu, obcí a soukromých investorů by v okolí přehrady mohly v příštích letech vyrůst hotely a kempy s celkovou ubytovací kapacitou až 2000 lidí, golfové hřiště, rybářské základny, jezdecké středisko, tenisové kurty, umělý lyžařský svah se sáňkařskou dráhou, loděnice a kuželny. Rozvoj cestovního ruchu v Jeseníkách by měla podpořit i plánovaná výstavba sportovního a rekreačního centra v Bruntálu a čtyřsedačkové lanovky ve Václavově.