Ještě nedávná vedoucí pošty, dnes již v důchodě, má na výhry od hasičů štěstí – nedávno vyhrála v rozhlasové soutěži volnou vstupenku do Hasičského muzea pro pět osob, když správně odpověděla na soutěžní otázku, jaké největší množství pohonných hmot je možné skladovat v garáži.

Na jubilejního návštěvníka museli průvodci muzeem a zástupci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, kteří dosud jediné zařízení tohoto druhu v kraji provozují, čekat v pátek několik hodin, až do pozdního odpoledne. Přitom pátky bez návštěv nebývají v Hasičském muzeu vedle Archivu města Ostravy za katolickým kostelem obvyklé.

Paní Zavičárová přišla s celou rodinou – s manželem, dcerou a zetěm a dvěma vnuky ve věku jednoho a tří let. Sama byla druhou výhrou příjemně překvapená. Obdržela především precizně vypracované těžítko v podobě moderní hasičské přilby s žulovým podstavcem a s nápisem, že je desetitisícím návštěvníkem, také modrou polokošili a čepici s hasičským znakem, pohlednice a brožurky o muzeu, DVD Jak se stát hasičem a CD o Hasičském záchranném sboru Moravskoslezského kraje.

„Těžítko se mi bude vyjímat na pracovním stole, papírům už aspoň nebude vadit průvan. Kdo z rodiny se nejdříve přihlásí o další dárky, dostane je,“ vysvětlila jubilejní návštěvnice. Sama byla nejvíce překvapena pěkně rekonstruovanými historickými stříkačkami a také záběrem činnosti hasičů – od požárů a dopravních nehod až po vyprošťování lidí z výtahů či zpevňování uvolněných střešních krytin na budovách škol a jiných veřejností využívaných objektů za silného větru. S hasiči a požárně-bezpečnostní problematikou se jako vedoucí pošty často setkávala.

Při prohlídce sošek svatého Floriána ve vitrínách muzea nezapomněla upozornit, že na sochu patrona hasičů se dívá každý den – má ji na náměstíčku před domem. A požární sirénu jen o kousek dál. Jediné, co paní Zavičárová si v pátek odpoledne ještě nemohla prohlédnout, je připravovaná lezecká expozice Hasičského muzea. Bude přibližovat záchranné práce hasičů-lezců ve výšce a nad volnou hloubkou. Expozice bude rozdělen do tří částí, které charakterizují některé z obvyklých činností hasičů-lezců (vytažení osoby ze studny, výstup na strom, lanové přemostění-tyrolský traverz).

Hasičské muzeum bylo otevřeno v květnu 2005

Je dosud jediným takovým zařízením na území Moravskoslezského kraje. Provozuje jej Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, rekonstruovaná secesní budova v Zákrejsově ulici za katolickým kostelem v Přívoze patří městu. - 2 - Navštěvují ho lidé z Ostravy, Moravskoslezského kraje, celé České republiky i ze zahraničí. Jde jak o rodiny s dětmi a jednotlivce, tak o školní třídy, výpravy dobrovolných hasičů i zahraniční delegace. Prohlídkami exponátů a poslechem videopořadů o práci hasičů tu stráví minimálně hodinu.

Pětitisící návštěvník přišel do Hasičského muzea loni 13. září. Štěstí se tehdy usmálo na osmačtyřicetiletého Rudolfa Hradila, podnikatele z Ostravy-Výškovic. Jedině těžítko s malou stříbrnou přilbou se zlatavými prvky tehdy nedostal.

Do muzea chodí rádi také jedničkáři – již dvakrát měli po celý červenec vstup zdarma (jejich dospělý doprovod platil poloviční vstupné), také několik dní po pololetním vysvědčení. Drobné dárky si za poslední dva roky odneslo z těchto akcí zhruba čtyři stoky premiantů z celé ČR. Muzeum navštěvují i zahraniční hasičské delegace, naposledy dvě skupiny dobrovolných hasičů z Německa, kteří byli v Moravskoslezském kraji na návštěvě v družební obci, ze zahraničních týmů nedávného ME v požárním sportu v Ostravě přišli do muzea jen Kazaši.

 

Expozice Hasičského muzea byla od otevření rozdělena do šesti tematických částí: Hasičské modely a modelové situace, Historie hasičství, Videoprojekce, Chemicko-technické vybavení (dýchací technika), Ukázka záchrany osob u dopravní nehody, Historická hasičská technika. Poslední dvě části mívají největší úspěch především u dětí, které si zde mohou nasadit profesionální zásahovou přilbu a zapumpovat si na malých i velkých historických stříkačkách. Expozice s dopravní nehodou se nyní uskrovní a doplní ji nová lezecká část. V muzeu je otevřeno od úterý do soboty, v pracovních dnech od 9:00 do 17:00 hodin, v sobotu a o státních svátcích do 13:00 hodin. U skupin zájemců o hasičskou historii je možné domluvit i individuální návštěvu. Podrobnější informace o muzeu a fotografie jsou k dispozici na internetu na http://muzeum.hzsmsk.cz, stránky se dají také otevřít přes web Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje www.hzsmsk.cz - odkaz na muzeum je vpravo nahoře.