Cílem pilotního projektu je vytvoření univerzální podatelny, ověřovacího místa a informačního centra pro občany. „Czech Point je začátek. Je to malý krok pro českou byrokracii, ale velký krok pro české občany,“ ohodnotil projekt ministr vnitra a informatiky Ivan Langer.

V současnosti je možné v Česku najít šestatřicet terminálů označených modrým logem připomínajícím bublinu. Občané mají díky projektu možnost získat výpisy z katastru nemovitostí, obchodního a živnostenského rejstříku. Služba je zpoplatněna podle sazebníku správních poplatků. Zájemce zaplatí padesát až sto korun za každou vytištěnou a potvrzenou stránku.

Největší zájem je o výpis z katastru nemovitostí Za téměř pět měsíců fungování zatím využilo službu téměř 1300 Ostravanů. „Zájem je především o výpisy z katastru nemovitostí (873) a výpisy z obchodního rejstříku (413). Naopak jen osm občanů požádalo o výpis ze živnostenského rejstříku,“ sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že zájem o službu je každým dnem větší.

„Měsíční nárůst počtu výpisů je čtyřicetiprocentní,“ doplnila Vojkovská. A co chtějí samotní lidé? „Občané by určitě přivítali možnosti vydávání výpisů z rejstříku trestů a dalších evidencí, což však bez úpravy v příslušném zákoně nelze zatím realizovat,“ uvedla Vojkovská, podle které je úřad s rozjíždějícím se projektem spokojen. „Jsme přesvědčeni o tom, že se jedná o velmi dobrou službu pro občany, která naplňuje princip dobré správy,“ dodala Vojkovská.

Ministerstvo vnitra chce postupem času zřídit Czech Point na každém větším obecním úřadě. Síť Czech Point by mělo od 1. ledna 2008 tvořit asi 1300 obecních úřadů. Připojit by se k nim mělo také dva tisíce poboček České pošty, která se částečně do projektu zapojila již letos v srpnu.

Co terminál Czech Pointu vystaví

Výpis z katastru nemovitostí

Výpis z obchodního rejstříku

Výpis ze živnostenského rejstříku

Co terminál zatím neumí

Výpis z rejstříku trestů

Nedokáže hledat v katastru nemovitostí podle jména vlastníka

Není možné odesílat listiny určené pro úřady