Po krkolomných změnách na vítkovické radnici, která má za posledních devět měsíců už třetího starostu, a v Mariánských Horách a Hulvákách, kam se v červnu do vedení znovu vrátila senátorka Liana Janáčková, povede od zítřka i Radvanice a Bartovice jiný muž než doposud. Na Jihu obměnu čekají od příštího jednání místního zastupitelstva.

Zatímco ve Vítkovicích i v Mariánských Horách a Hulvákách došlo k výměně celého politického vedení obvodů, na Jihu a v Radvanicích a Bartovicích se změní jen osobnosti stejné politické příslušnosti. Ve Vítkovicích vystřídal starostu za ODS Petra Kutěje nejdřív lidovec Aleš Dobrozemský, a pak sociální demokrat Petr Dlabal, v Mariánských Horách a Hulvákách nahradila Liana Janáčková (Nezávislí) občanského demokrata Radomíra Michniaka. Ve čtvrtek 20. září se svého dosavadního starostování v Radvanicích a Bartovicích na schůzi zastupitelů vzdá sociální demokrat Vojtěch Mynář. Totéž má příští měsíc udělat jeho stranický kolega a první muž radnice Jihu Otakar Veřovský. Doporučilo jim to vedení ostravské ČSSD.

„Již před loňskými komunálními volbami jsme se dohodli, že není dobré, aby jeden člověk vykonával najednou několik funkcí. Přesto se stalo, že Otakar Veřovský je zároveň i senátorem a Vojtěch Mynář zastává funkci náměstka primátora pro dopravu. Obě pozice jsou velmi náročné, proto jsme jim nyní, co si „vychovali“ svoje nástupce, doporučili, aby odstoupili,“ vysvětlil předseda ostravských sociálních demokratů a zároveň starosta Poruby Miroslav Novák. Vyjádření Otakara Veřovského se Deníku nepodařilo získat, protože odletěl na zahraniční pracovní cestu do USA. Vojtěch Mynář potvrdil, že zítra na jednání zastupitelstva obvodu odstoupí. Bude zastávat jen funkci náměstka primátora pro dopravu. Je to velmi náročná práce, která vyžaduje velkou každodenní starost. Chci se jí věnovat naplno,“ konstatoval Mynář.

Do čela Radvanic a Bartovic by se tak měl postavit dosavadní místostarosta Břetislav Blažek, Jihu by měl „vládnout“ také nynější starostův zástupce Karel Sibinský.