Mynář opustil křeslo starosty, aby se mohl plně věnovat své druhé funkci náměstka ostravského primátora. Zastupitelé jej dnes zvolili členem rady městského obvodu, řekla tajemnice úřadu Renata Nytrová. Rozložení politických sil se na radnici nezměnilo. Nadále ji ovládá širší koalice sociálních demokratů s komunisty, lidovci a nezávislými, ODS zůstává v opozici.

Od loňských komunálních voleb Mynář zastával současně dvě funkce. "Jako hlavní důvod svého odstoupení uvedl nutnost věnovat se funkci náměstka primátora naplno. Druhým důvodem jsou zdravotní potíže s páteří, které ho v práci omezují," dodala tajemnice.

Předseda ostravských sociálních demokratů Miroslav Novák Mynářovo odstoupení čekal. "Už od komunálních voleb, kdy naši členové obsadili několik postů, se situace průběžně řešila a bylo jasné, že to nebude na dlouho. Pan Mynář už tehdy říkal, že časem jednu z funkcí opustí a my jsme to vzali na vědomí," řekl. Dodal, že prostě není možné věnovat se oběma náročným funkcím na 100 procent.

Radvanice a Bartovice jsou už třetím ostravským obvodem, kde se v posledních měsících na postu starosty vystřídalo více politiků. Personální zemětřesení zasáhlo celé politické vedení Ostravy-Vítkovic. Dlouholetého starostu Petra Kutěje (ODS) nahradil v červnu Aleš Dobrozemský (KDU-ČSL) a občanští demokraté odešli do opozice. V září ale Dobrozemského zastupitelé nečekaně odvolali z funkce. Nahradil ho sociální demokrat Petr Dlabal a Vítkovicím opět vládne koalice ODS a ČSSD, jak tomu bylo po loňských komunálních volbách.

Politický převrat se odehrál v červnu také na radnici Mariánských Hor a Hulvák. Změnu ve vedení iniciovala staronová starostka Liana Janáčková (za hnutí Nezávislí), která usedla do křesla odvolaného Radomíra Michniaka (ODS). Postu starostky dosáhla díky jedinému hlasu zastupitelky ODS Dagmar Stachové. Radnici tak ovládli nezávislí a komunisté. Koalice ODS, KDU-ČSL a ČSSD, která Janáčkovou jako vítězku listopadových komunálních voleb přehlasovala, se rázem ocitla v opozici.