Ani zvýšený počet pracovníků u přepážek a prodloužení úředních hodin na odboru dopravně správních činností Magistrátu města Ostravy, kde se vyřizují řidičské průkazy, nebude stačit k tomu, aby se podařilo motoristům vyřídit nový doklad do konce letošního roku.

„Ke 14. září zbývalo vyměnit ještě více než třiatřicet tisíc řidičských průkazů. Podle dosavadních měsíčních průměrů je už nyní jisté, že to nestihneme,“ sdělila Andrea Vojkovská, mluvčí ostravského magistrátu. Po prázdninách však přece jen začal narůstat zájem řidičů o výměnu starého dokladu a magistrát na to hodlá reagovat otevřením speciálních přepážek. „V těchto dnech byla navýšena kapacita příjmu elektronických a telefonických objednávek výměny řidičských průkazů o pět až šest míst denně. Pro velký zájem se ale volné termíny bleskově plní. Běžně volné termíny jsou na konci ledna 2008,“ uvedla Vojkovská s tím, že od pondělí 24. září bude v provozu hned osm přepážek, které budou k dispozici pouze klientům, již si chtějí vyřídit nový řidičák.

„Zájemci o nový doklad se mohou na stránkách www.esmo.cz nebo na call centru 844 12 13 14 objednat na určitý termín, ale také si zjistit, jak v současné době vypadá stav na přepážkách,“ doplnila Vojkovská.

Předání řidičáku už nyní vychází na dobu po termínu. Ti, kteří se objednali v těchto dnech, dostanou řidičák nejdříve v polovině února příštího roku. Minimálně měsíc a půl tak nebudou moci nikam vyjet.

Podle statistik ministerstva dopravy by se mělo do konce roku stihnout v krajské metropoli vyměnit za týden tolik řidičáků, co se nyní zvládne za měsíc.

Ostravský magistrát nemůže ze zákona za tisícikorunový poplatek vystavovat řidičské průkazy do čtyřiadvaceti hodin, jak se již dříve objevilo v tisku. „Jakékoliv zrychlení této služby nemá oporu v zákoně,“ vysvětlila Vojkovská. „Nejkratší možná lhůta ze zákona, za jakou mohou řidiči nový řidičský průkaz získat, zůstává pět pracovních dní, za správní poplatek pět set korun. Bezplatná je výměna ze zákona ve lhůtě nejpozději do dvaceti dnů od podání žádosti,“ dodala Vojkovská.

Bez řidičáku se jízda nevyplatí. Motoristům, které přistihnou policisté za volantem bez platného řidičského průkazu, totiž hrozí pokuta až padesát tisíc korun, odebrání sedmi bodů a zákaz činnosti na dva roky. Nejde však o případ, kdy si průkaz motorista zapomene doma. Za to může dostat blokovou pokutu do dvou tisíc korun.