Jako téměř každé sociální zařízení i vedení Domova pro seniory Slunovrat odebírá pro své klienty od nejrůznějších firem zdravotnické pomůcky, které předepisují ošetřující lékaři. Jde o plenkové kalhotky, podložky, absorpční vložky a další prostředky. Jako poděkování zákazníkovi může dodávající firma těmto odběratelům poskytnout jakousi odměnu – bonus až do výše patnácti procent z ceny odebraného zboží. Tato částka je nenároková a jde z obchodní marže firmy.

Pokud ji sociální zařízení dostane, musí ji použít pro potřeby svých klientů. Lubomír Tudja se koncem loňského roku zavázal firmě Inter Meta Ostrava, že od ní letos odebere potřebné zboží, a požádal o vyplacení dvousettisícového bonusu. Odměnu firma Domovu pro seniory Slunovrat předala ve formě nákupních poukázek.

„Lubomír Tudja však nezajistil, aby přijetí čtyř set poukázek v hodnotě pěti set korun bylo řádně zavedeno v účetnictví organizace. Tvrdí, že pak je předal zaměstnancům domova. Ani toto předání poukázek však nebylo řádně a prokazatelně zaevidováno,“ vysvětlil náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví a sociální věci Lubomír Pospíšil (ODS). Poté, co magistrátní kontrola tyto nesrovnalosti odhalila, Tudja prohlásil, že Inter Meta mu poukázky věnovala jako osobní dar, který zdanil Finančnímu úřadu.

„Sdělení, že peněžní poukázky v hodnotě dvou set tisíc korun nejsou veřejnými prostředky, ale darem fyzické osobě, neakceptuji,“ reagoval ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). I přesto, že právníci doporučili ostravským radním, aby podali na Tudju trestní oznámení, neudělali to, rozhodli se jinak. „Ředitele jsme odvolali z funkce a uložili náhradu škody, která se rovná čtyřapůlnásobku jeho průměrné mzdy,“ vysvětlil náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS).

Lubomír Tudja se chce bránit, zvažuje i podání žaloby. „Poradím se s advokátkou. Vnínám to jako cílenou kampaň vůči své osobě ať ze strany magistrátních úředníků, kteří k nám neustále posílali kontroly s cílem něco najít za každou cenu, tak ze strany jednatele Inter Mety Petra Pavuka. Je to můj bývalý tchán, zřejmě se ho dotklo, že přišel o kšeft, když jsem odmítl dál odebírat jeho zboží, jsou v tom i osobní spory,“ míní Tudja, který se svým bývalým obchodním partnerem a příbuzným donedávna bydlel na stejné adrese v Nové Bělé.

Vyjádření majitele Inter Mety Petra Pavuka, který na nestandardní postup svého bývalého zetě ostravský magistrát upozornil, se Deníku nepodařilo získat, jeho sekretářka tvrdí, že je v zahraničí.

Vedením Domova pro seniory Slunovrat byla ostravskými radními do výběrového řízení pověřena šéfka Domova pro seniory Sluníčko na Syllabově ulici v Ostravě-Zábřehu Hana Ježková.

Poznámka na okraj

 

Jaká to náhoda!

Jaká náhoda! Případ odvolaného ředitele Domova pro seniory Slunovrat Lubomíra Tudji by mohl být klidně čítankovým příběhem pro žáky základní školy, aby věděli, jak to v této zemi chodí. Scénář je totiž vždycky více méně stejný. Otec, děd či praděd založí firmu a po nějakém čase začnou obchodovat i se synem, vnukem, pravnukem, dcerou, vnučkou či snachou. Všechno šlape jako po másle, až do chvíle, kdy se jeden z nich naštve. Tudja, který se rozvede s dcerou svého skalního dodavatele, mu vypoví smlouvu a přestane od něj odebírat pleny pro seniory. A to i přesto, že dostával pěkné bonusy, které jako napotvoru zapomněl zanést do účetnictví příspěvkové organizace právě v době, kdy opustil dodavatelovu dceru.

Že by se mu to předtím nestalo? A co páni radní? Že by nevěděli, že dodavatel a ředitel bydleli v jednom baráku? A kde jsou vlastně ty poukázky za dvě stě tisíc, když je pan Tudja nezpronevěřil? Kdyby totiž ano, určitě by muselo následovat trestní oznámení. A to radní podat nechtějí.

Tak kde je ten zakopaný pes? A kolik takových zakopaných psů je v jiných domovech a příspěvkových organizacích města? Těžko říct. Dá se ale předpokládat, že kdyby se pan Tudja nerozvedl, šéfoval by domovu důchodců dál a seniory by stále zásoboval kvalitními plenami svého tchána. A o žádných bonusech by se nemluvilo…

Marie Stypková