Ta má totiž v úmyslu převést jediný vojenský útvar na území kraje pod hasičský záchranný sbor. Petici čítající nakonec šestnáct podpisů od představitelů zdejších měst a obcí narychlo zorganizoval a včera dopoledne hejtmanovi předal starosta Hlučína David Maňas. „Zůstali bychom jako jediný kraj bez vojáků. S primátory a starosty jsme se přitom shodli na tom, že je tady potřebujeme,“ uvedl Maňas s tím, že význam 157. záchranného praporu je nedocenitelný zejména při nenadálých přírodních katastrofách nebo problémech v průmyslu.

Stejného mínění je i Evžen Tošenovský. „Velmi se mi to nelíbí, protože by to znamenalo změnu bezpečnostní koncepce v kraji. Odešli by odsud poslední vojáci. Přitom ještě v květnu jsme s paní ministryní předávali čestný název praporu a hovořili o tom, jak je to velmi významná jednotka. O několik měsíců později přišla velká změna, aniž by se o tom s námi někdo bavil,“ sdělil při přebírání petice moravskoslezský hejtman.

Tiskové oddělení ministerstva obrany se během včerejšího dne nechtělo k problematice blíže vyjadřovat. „Do skončení večerního jednání nebudeme vydávat žádná prohlášení,“ sdělila pouze jeho zástupkyně Monika Machtová a ještě zdůraznila, že ministerstvo nechce žádné prapory rušit, nýbrž je pouze transformovat.

Přechod záchranného praporu pod hasiče by však podle signatářů petice stejně znamenal jeho brzký konec. V tomto duchu se už dříve vyjádřil také šéf krajských hasičů Zdeněk Nytra. „Armáda si představuje, že na nás převede těžkou techniku. Je pravda, že takovou nemáme a hodila by se nám. V příštím roce už bychom ale neměli peníze na její provoz. Osobně bych byl rád, kdyby se nic neměnilo,“ vyjádřil se k problému Nytra.

Kdyby nakonec došlo ke zrušení praporu, dostalo by jeho padesát civilních zaměstnanců s největší pravděpodobností výpověď. „Co s dvěma sty vojáky, by si armáda musela vyřešit sama,“ dodal hlučínský starosta David Maňas.