Vetchozrakost (presbyopie) je postupná ztráta zaostřování na blízko. Postihuje zhruba osmdesát procent veškeré populace ve věku nad čtyřicet let.

Zákrok provedli primář očního oddělení Vítkovické nemocnice Zdeněk Pastor spolu se svým německým kolegou – očním chirurgem Axelem Ahlerem z německého Hamburku, a to pomocí nového přístroje Laser Indro CUT 2940, který si v minulých dnech nemocnice pořídila za tři miliony korun. Obě operace byly snímány kamerou a přenášeny do zasedacího sálu očního oddělení, kde byly promítány lékařům a zdravotnímu personálu na obrazovce.

„Jde o první operaci tohoto druhu v České republice. Zákrok probíhá ambulantně a pacient je pouze v lokální anestézii. Doba operace není delší než šedesát minut. Je velice bezpečná s minimálními komplikacemi, takže pacient může jít do práce již druhý den po zákroku. Bez brýlí může číst již dvě hodiny po operaci,“ popsal Pastor. Výhodou přístroje je působení na skleře (bělmu), čímž odpadají veškeré negativní účinky laserových a jiných refrakčních zákroků, které se obvykle provádějí na rohovce a jsou provázeny mnoha negativními optickými fenomény.

„Tento laser je navíc vybaven příslušenstvím, které umožňuje i operace šedého zákalu bez použití ultrazvukové energie k rozbití jádra zkalené čočky. Tímto je chráněna vnitřní plocha rohovky na rozdíl od ultrazvuku, který může tepelnou energií poškodit takzvaný endotel,“ dodal primář. Laserový přístroj lze použít také k operaci zeleného zákalu (glaukomu), což je nemoc, která bez léčby může vést ke slepotě.

„I tady je výhoda zákroku na zevní části oka, čímž odpadají rizika nitrooční operace spojené s otevřením oka,“ vysvětlil primář a dodal, že využití laserového přístroje je ale mnohem větší. „Lze jej použít s úspěchem i v kožním lékařství, například k odstranění různých kožních lézí, může se použít k zprůchodněni slzných cest, pro transplantaci vlasů a v mnoha jiných lékařských oborech,“ vyjmenoval Pastor.