O „věžák“ se už o prázdninách přihlásila společnost RPG Real Estate (RPG), o skelet projevilo zájem deset zájemců, pozemky na náměstí Edvarda Beneše by zatím rádo koupilo sedm společností a dvě soukromé osoby, na Seidlerově nábřeží chtějí stavět tři firmy.

„Pozemky chceme nejdřív prodat a s novými majiteli se dohodnout, co na koupeném místě hodlají stavět, jak to bude vypadat a k čemu to bude sloužit. Zároveň chceme mít možnost kontrolovat je, jak dohodu plní,“ řekl ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Pokud „věžák“ získá firma RPG, půjde nejspíš k zemi. Nahradí ho třicetiposchoďová výšková budova s rezidenčními byty. RPG už patří okolní pozemky i hotelový dům Jindřich, který chce také zbourat a nahradit komplexem kanceláří, obchodů i hotelem. „Dlouho jsme nevěděli, co s věžákem udělat. Rekonstrukce by stála minimálně dvě stě milionů korun, zbourání asi padesát,“ uvedl Kajnar.

Podobný osud nejspíš potká i léta chátrající skelet naproti Domu kultury města Ostravy. Ruina by měla mít do konce roku nového vlastníka. „Podmínkou prodeje mimo jiné bude, aby vlastník v nové budově vytvořil prostor pro úředníky krajského úřadu,“ upřesnil primátorův náměstek Lukáš Ženatý (ODS).

O zastavění proluky po bývalém Německém domě na náměstí Dr. E. Beneše v centru Ostravy má v současnosti zájem devět developerů. Lukáš Ženatý předpokládá, že prodejem by město mohlo získat pěkné peníze. „Nejlépe jsme zatím prodali pozemky v proluce ulic Velké a Pivovarské. Metr čtvereční za sedm tisíc korun. Na náměstí E. Beneše bychom mohli chtít i více,“ uvedl před časem Ženatý. Plocha je podle změněného územního plánu vhodná pro stavbu nemovitosti s kancelářskými prostory, obchody, službami i byty. Ty zřejmě vzniknou na zatím volné ploše Seidlerova nábřeží na pravém břehu Ostravice naproti Krajskému soudu Ostrava. Tři firmy tu podle primátora Kajnara chtějí vytvořit luxusní bydlení.