Jednou z účastnic kurzu je Božena Morawová, která má o budoucím využití znalostí přesnou představu. „Přihlásila jsem se, abych se naučila posílat e-maily a mohla na internetu vyhledávat různé věci, které mě zajímají. Mám totiž dvanáct pravnoučat a už i tříletý pravnouček umí komunikovat přes internet. Chtěla bych touto cestou pravnoučatům ještě lépe porozumět,“ vysvětlila seniorka.

Její „spolužačky“ z kurzu se už moc těší, až si budou dopisovat například s porubskou radnicí. Patronát nad seniorkami převzali žáci osmé třídy s rozšířenou výukou informatiky z porubské základní školy Ivana Sekaniny, kteří budou své svěřenkyně provázet nástrahami počítačového světa. „Určitě to společně zvládneme. Skoro všichni už jsme totiž učili zacházet s internetem svoje babičky nebo tety,“ uvedla jedna z žaček.

Centrum sociálních služeb získalo díky projektu Senioři komunikují z Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových příspěvek ve výši 25 tisíc korun na koupi osobního počítače. „Naše příspěvková organizace počítač umístila v Domě s pečovatelskou službou Astra, kde je veřejně přístupný nejen pro seniory tohoto domu, ale také pro ostatní seniory z okolí,“ vysvětlila ředitelka Centra sociálních služeb Jiřina Foldynová. Počítačový kurz se koná pod odborným vedením zkušené učitelky. Seniorky z porubské Astry čeká do konce roku celkem dvacet lekcí.

Současně se startem Kurzu informační gramotnosti bylo v Domě s pečovatelskou službou Astra oficiálně zahájeno také vypůjčování knih z „domácí knihovničky“ prostřednictvím nově zavedené databáze knih na počítači. Databázi, zahrnující přes dva tisíce svazků, sestavila obyvatelka domu s pečovatelskou službou Šárka Ševčíková. „Velmi se tak zjednoduší přehled o knihách a o jejich zapůjčení,“ dodala ředitelka Centra sociálních služeb.