Kupecké domy podle mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jany Matějíkové řadu let chátraly, přestože byly na seznamu památek a údajně existovala i studie na jejich obnovu. Na počátku tisíciletí však zbyla z domů jen torza podzemních a jednoho nadzemního podlaží. Ministerstvo kultury je pak na žádost města vyškrtlo ze seznamu kulturních památek. Před třemi lety vypsal Frýdek-Místek výběrové řízení na nájemce pozemků se zbytky staveb kupeckých domů.

V soutěži uspěl Kiedroň, který podle magistrátu na vlastní náklady ruiny odstranil a loni v říjnu začal na jejich místě stavět repliky. Dokončil je letos v srpnu, kdy s ním také magistrát uzavřel kupní smlouvy o prodeji pozemků.

Novostavby mají stejně jako původní kupecké domy kastlíková okna a dřevěné okenice. Za obnovou historických domů stojí nadšení investora pro staré věci. "Mám vztah ke starým věcem a starým autům, jsem sběratelem historických vozidel a jejich částí, a tak jsem se rozhodl kupecké domy postavit podle požadavků města a památkové péče," řekl Kiedroň. Jeden z domů obýval dědeček Leoše Janáčka, což bude brzy připomínat i nová pamětní deska. Její výrobu nyní podle Kiedroně zajišťuje město.

K částce na obnovu se ale zatím nevyjádřil, protože práce pokračují. "Byly tam věci, které byly mnohonásobně dražší než při běžné stavbě, aby se zachoval původní ráz a dobové prvky. Ještě chybí venkovní terasa, za opěrnou zdí příjezdová komunikace a parkoviště a dokončujeme interiéry," doplnil.

Matějíková poznamenala, že ačkoli jsou nově vybudované kupecké domy v Hluboké ulici zvenku věrnou kopií historických domů, uvnitř jsou moderně zařízeny. "Je v nich 28 pokojů, které nesou známky malometrážních bytů, prostorná kuchyň a jídelna. Do konce tohoto roku budou uvedeny k užívání. Zázemí v nich v nejbližší budoucnosti najdou Korejci z firmy Hyundai," dodala.