„Potýkáme se s tímto problémem každý rok po prázdninách. Letos se vši vyskytly ve třech případech u žáků prvního stupně. Už jsme všem rodičům poslali ponaučení, aby dětem doma prohlédli hlavy,“ řekla zástupkyně ředitelky Základní školy na ulici 1. máje v Bohumíně-Skřečoni Renata Vybraniecová.

Vedení některých základních škol v Karviné výskyt vší u žáků jen nerado přiznává. Prý aby nevznikla panika. „Na škole máme dva případy, takže bych z toho takovou vědu nedělala. Samozřejmě ihned informujeme rodiče. Možná se pak mylně domnívají, že je zamořená celá škola,“ řekla pracovnice karvinské školy, která si nepřála být jmenována.

Výskyt parazitů se nevyhnul ani školám v Českém Těšíně a Orlové. Například ředitelka orlovské Základní školy Slezská Jana Kuchařová potvrdila, že rodiče o výskytu vší mezi dětmi informovali.

„Zrovna před několika dny jsme u jednoho žáčka zjistili vši. Podotýkám, že to není žák ze sociálně slabší rodiny a ani v minulosti to nebylo pravidlem. Rodiče jsou ale v tomto velmi šikovní, neboť máme takové pravidlo, že jakmile vši na škole zjistíme, okamžitě děláme opatření a snažíme se zabránit jejich šíření. Naštěstí se nám to daří,“ vysvětlila ředitelka.

Do ordinací pro pomoc ovšem rodiče s tímto problémem často nechodí. V lékárnách jsou totiž přípravky na hubení vší volně prodejné. „Momentálně o tom nevím. S tím, že má nějaké dítě vši, se v těchto dnech rodiče na nás neobrátili. Možná to bude záležitost jiných ordinací,“ řekla Deníku karvinská dětská lékařka Růžena Konečná.

Proč se u dětí objevují vši právě po prázdninách? „Nejde s určitostí říct, zda se vši vyskytují více v nějakém sezonním období. Je možné, že se během prázdnin děti dostanou do většího kolektivu vrstevníků, jako jsou třeba tábory, a nějakou veš odtud domů přinesou. Rada pro rodiče zní, aby se, pokud to zjistí, důkladně věnovali hygieně a denně dětem hlavy kontrolovali. Dnes už je na trhu mnoho přípravků, které jsou osvědčené a jdou volně koupit,“ radí dětská lékařka Pavla Tvrdoňová ze zdravotního střediska v Karviné-Hranicích.