„Až jejich vyvrácení ukázalo, že měly ztrouchnivělé kořeny, což se nedalo odhadnout,“ uvedla mluvčí porubské radnice Petra Špornová. V Porubě je většina stromů starých zhruba padesát až šedesát let, občané i ekologičtí aktivisté se však bouří proti jakémukoli zásahu do zeleně, i když mají být staré stromy nahrazeny novou výsadbou.

„V porubském obvodu se nachází zhruba 370 tisíc metrů čtverečních stromů. Správce zeleně sleduje jejich stav, a pokud objeví suchý či nemocný strom, pořídí fotodokumentaci, zmapuje druh stromu, změří obvod kmene a podá oznámení na odbor ochrany životního prostředí ostravského magistrátu,“ dodala mluvčí porubské radnice.

Poruba už letos musela zaplatit škodu, kterou způsobil vzrostlý strom spadlý při silném větru letos 11. května. Vnitřně poškozený strom na ulici Aleše Hrdličky zasáhl při pádu rozváděč veřejného osvětlení, který je ve správě Ostravských komunikací. Městský obvod musel uhradit škodu vyčíslenou na více než dvacet tisíc korun.

„Škody na majetku jsou věci, které jistě zatíží rozpočet obvodu. Do budoucna však může dojít ke škodám zcela nenahraditelným, a to škodám na zdraví,“ uvedl k případu vyvrácených stromů starosta Poruby Miroslav Novák.

Problémy spadlých stromů mohou starostům pořádně zamotat hlavu. Letos v květnu totiž policie obvinila bývalého starostu Vestce u Prahy z obecného ohrožení z nedbalosti, když podle ní nenechal odstranit nebezpečné stromy u silnice. Spadlý kmen 18. ledna zabil v autě při orkánu Kyrill dva lidi. Stromy byly podle soudního znalce starší více než padesát let a jejich kmeny ztrouchnivělé a představovaly nebezpečí. Město o tom údajně vědělo.

Související články: