Zhruba padesát procent dětí chybí například v Mateřské škole Mitušova v Ostravě. „Kašel a rýma postihly hlavně tří- a čtyřleté děti. Je to už pravidlem, že v září onemocní hlavně děti, které přišly do školky poprvé a zvykají si na bacily. Kromě kašle a rýmy máme také hodně dětí, které trpí afty,“ řekla Ivana Kanichová z MŠ Mitušova.

Zhruba deset dětí včera chybělo také v MŠ Paprsek na Chrustově ulici ve Slezské Ostravě. „Kromě klasických viróz tady máme i vši, takže jsme v kontaktu s rodiči, které žádáme, aby své děti kontrolovali,“ řekla asistentka Iveta Gregorová.

Mateřská škola Lechowiczova 8 zatím větší nemocnost nezaznamenala. „Máme téměř plný stav, jen v jedné třídě chybí osm dětí. Není to ale nic neobvyklého, jedná se o běžný kašel a rýmu, což je pro toto období typické,“ řekla ředitelka Jindřiška Nejedlá.

Důvodem stále častějších viróz jsou podle dětských lékařů obrovské změny počasí spojené s nástupem do školy. „Nejvíc marodů je teď mezi malými dětmi do pěti let,“ potvrdila včera ostravská dětská lékařka Jarmila Fialová a dodala, že ve většině případů se jedná o rýmy a kašle. „Nemocné jsou ale také školní děti. Pokud srovnám naše děti s dětmi v Anglii, musím konstatovat, že ty naše jsou mnohem choulostivější. Neotužují se a při jakýchkoli výkyvech počasí okamžitě onemocní,“ dodala lékařka.

Zvýšení počtu malých pacientů zaznamenala v druhé polovině září také pediatrička Eliška Šafrátová. „Začal školní rok, takže ordinace se postupně plní nemocnými dětmi. Jedná se hlavně o katary horních cest dýchacích a nejvíce postiženou skupinou jsou tříleté děti a batolata,“ sdělila lékařka.