„Oni normálně úmyslně tráví lidi. Po článku, který vyšel, nás začali ještě více terorizovat. My se ale nevzdáme. Nechceme totiž bydlet jako na hnoji,“ horlila včera dopoledne Dagmar Kocurková, jedna z obyvatelek Hálkovy ulice, a zároveň aktivní bojovnice za zlepšení ovzduší v této části Ostravy. Článek, který měla tato žena na mysli, a jenž dle jejího mínění vyvolal odezvu u jednoho z možných původců zápachu, vyšel v Moravskoslezském deníku uplynulou sobotu. Psalo se v něm o lidech, kteří už kvůli obtěžujícímu zápachu sepsali petici, či si najali právníka, který by jim měl pomoci v cestě za lepším ovzduším.

Zabedňují okna, nosy kryjí kapesníky

„Bylo to katastrofální. Smrad byl tak hrozný, že jsme všechno zavírali a nemohli jsme vyjít ven. Když jsem nakonec večer vyprovázela návštěvu, tak ta známá jen kroutila hlavou a říkala: ,Co to tu máte, vždyť to smrdí s prominutím jako hov…‘ A to jsme měli na nosech kapesníky,“ popsala blíže situaci z pondělního večera další obyvatelka Hálkovy ulice Ludmila Blisová.

Ačkoliv je oblast Přívozu, ve které tito lidé bydlí, doslova poseta možnými viníky horšího ovzduší, výtky těchto obyvatel míří tentokráte pouze k jednomu konkrétnímu. „Myslím, že se nám za naše aktivity takto mstí pan Uličný, který nedaleko provozuje kompostárnu,“ sdělila Deníku své domněnky Kocurková.

Uličný se prý nikomu nemstí

Vladislav Uličný, majitel společnosti Intext, se však nařčením brání. „Já nevím nic o tom, co mají ti lidé za pocity. Každopádně právě teď u nás proběhla kontrola, a kdyby bylo něco v nepořádku, určitě bych se to dozvěděl. Nikdo si přece nemůže myslet, že svou práci děláme proto, abychom se někomu mstili,“ argumentoval Uličný.

Identifikovat zdroj zápachu v této oblasti je podle něj složité a nedá se ukázat na jednoho možného viníka. „Z naší provozovny, kde se ekologickým způsobem zpracovává jen biologicky rozložitelný odpad z údržby zeleně, se žádný intenzivní zápach nešíří. Potvrzují to pachové zkoušky i výsledky mnoha kontrol, které u nás byly a jsou prováděny,“ vysvětlil již dříve majitel kompostárny.

Zápach se šířil kvůli inverzi

S tím, že je daná přívozská lokalita zatížena více původci zápachu, souhlasí i Daniel Grůza, zástupce ředitele ostravské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP). V inkriminovaný pondělní večer tam však podle jeho slov opravdu „smrděla“ kompostárna. Ví, co říká. Na základě stížností obyvatel totiž vyrazil na místo. „Byl to výrazný a obtěžující zápach. Přes den bylo horko a kompost se ohřál. A večer, když se ochladilo, se ty výpary kvůli inverzi šířily při zemi právě do těchto míst,“ sdělil Grůza s tím, že obecně lze ale těžko ukázat prstem na jednoho viníka. „Jsou tam totiž ještě další zdroje znečišťování ovzduší, jako třeba spalovna odpadů, chemička, koksovna nebo čistírna odpadních vod,“ dodal.

Ke kompostárnám je zákon mírný

V tomto s ním souhlasí i Radomír Štěrba, vedoucí oddělení ochrany ovzduší ČIŽP. „Věc už šetříme druhým rokem. Prověřujeme všechny okolní podniky, které by mohly být původci zápachu, který tam objektivně je. Podle dosavadních zjištění však všechny firmy plní zákonem stanovené normy. Kdyby je porušovali, až pak by proti nim mohly být zavedeny sankce,“ řekl Štěrba. V zápětí pak dodal, že zákon o ochraně ovzduší je k zařízením, jako jsou kompostárny, mírný. „Nemají totiž předepsané limity. Podle dnešního šetření se tam prováděla běžná překopávka travní hmoty, která se musí dělat běžně, a která bohužel smrdí,“ doplnil ještě informace Radomír Štěrba.

Foto: KUPKY TRÁVY. Odpad z údržby zeleně se odváží do kompostárny v Ostravě-Přívoze. Smrad z tlející trávy se pak line do nedaleké obytné části. Její obyvatelé jsou z tohoto nepříjemného zápachu zoufalí. Snímky: Deník/Adolf Horsinka Foto: TRÁPÍ JE SMRAD. Obyvatele Hálkovy ulice trápí zápach. Šíří se z okolních podniků. Kterých konkrétně, se však zatím neví. Další souvislosti kolem boje obyvatel z ulice Hákovy za lepší ovzduší najdete na internetové adrese https://moravskoslezsky.denik.cz/zapach.

Sovisející článek: