V současné uspěchané době je nejen u mladých párů čím dál častější, že dávají své malé děti někomu na hlídání. Jediné ostravské jesle nestačí pokrýt zájem rodičů. Ti se tak poohlížejí po soukromých agenturách, kde jsou schopni se o jejich děti postarat.

Své dítě chce přitom do jeslí umístit stále více rodičů. Možná i proto, že zákony jim umožňují pobírat rodičovský příspěvek a zároveň pětkrát do měsíce dočasně odložit dítě do jeslí. „Živnostenský list máme na péči o děti ve věku do tří let. Díky tomu, že jsme pracovali dříve ve zdravotnictví, jsme splnily i požadované podmínky,“ vysvětluje Jarmila Stanovská, které říkají děti, stejně jako její kolegyni Šárce Bečákové, teto.

Obě ženy potvrzují zvyšující se zájem rodičů. „Začínali jsme s dvanácti dětmi, o které se starali tři lidé, v loňském školním roce přibylo dalších šest dětí, teď v létě už jsme pečovali o jednadvacet ratolestí,“ doplňuje Stanovská s tím, že rodiče zaplatí za hlídání přijatelných padesát korun za hodinu. „Otevřeno máme každý den od půl sedmé ráno do čtyř odpoledne,“ dodává Stanovská, podle které nejde o velký byznys, ale hlavně o lásku k malým dětem.

Nedostatek jeslí nahrazují v Ostravě soukromé agentury, těch však také není mnoho a navíc nabízejí své služby většinou dráž. Další vadou na kráse je skutečnost, že ne všude se postarají o batolata. „Máme zajištěnou živnost jen na hlídání dětí starších tří let, o mladší se u nás nepostaráme,“ sdělila Naděžda Vítková, vedoucí společnosti Elf v Ostravě-Hrabůvce, která se věnuje hlídání dětí. Za hodinu dozoru zaplatí rodiče osmdesát korun.

Zájem rodičů a zvýšení poptávky po hlídání dětí potvrzuje i Taťjana Vylegalová z Agentury Tanja v Ostravě-Radvanicích. „Můžu potvrdit, že k nám volá každým dnem více zájemců. Nemůžeme však vyhovět všem. Fungujeme spíše nárazově,“ řekla Vylegalová. Agentura si účtuje 110 korun na hodinu, v případě dlouhodobého hlídání se cena pohybuje od 70 do 80 korun.