V zámeckém areálu vedle římskokatolického kostela v Zábřehu už nějakou dobu funguje minipivovar nabízející přírodní nefiltrované a nepasterované zámecké pivo, nyní se otvírá zámecká pivnice, restaurace, vinárna a hotel. Na svatého Václava, který je patronem sladovníků a pivovarníků, požehná pivovaru zábřežský farář Vítězslav Řehulka.

O víkendu se tu pak pro veřejnost budou konat Svatováclavské pivní slavnosti a dny otevřených dveří. „Kromě zámeckých dobrot a piva je připraven pro návštěvníky středověký jarmark, divadelní představení pro děti, chrabří rytíři a šermíři tu budou bojovat za čest a slávu. Zájemci si budou moci také zámek prohlédnout. Vstup je volný,“ řekl ředitel zámku Radovan Koudelka.

Bývalou vodní tvrz v 16. století přestavěnou na zámek, ve které už od dvacátého století ale šlechta nežila a která v posledních dvaceti letech jenom chátrala, až musela být vyškrtnuta ze seznamu chráněných kulturních památek, koupil podnikatel Petr Hradil společně s Erichem Bergmannem. Před dvěma roky si noví majitelé troufli začít s opravami, na které do té doby nenašel nikdo odvahu ani peníze. Ruinou s otlučenou šedou omítkou a rozbitými okny se mezi holými zdmi akorát proháněl vítr a rozlézala vlhkost. Noví majitelé slíbili, že zdevastovaný zámek zachrání, vrátí mu zašlý lesk a docílí i opětovného zapsání historické budovy na seznam chráněných kulturních památek. To se jim také podařilo. Zachovali zámku i jeho původní styl.

V hotelových pokojích s telefony, televizory se satelitním příjmem a vysokorychlostním připojením k internetu tak hosté najdou původní renesanční či barokní dřevěné trámové stropy i starožitný nábytek nakoupený v aukcích. Jen postele s nebesy jsou dílem dnešních truhlářů. Památkáři si přístup nových majitelů k opravě kdysi rozpadající se ruiny velmi pochvalují. „Kdyby všichni investoři přistupovali k opravám kulturních památek jako majitelé zábřežského zámku, byli bychom nadšeni. S panem Hradilem jsme se na všem dohodli, udělal i mnohé navíc. Například u některých stropních trámů jsme nevěděli, jak jsou staré, majitel nechal provést dendrochronologii a další zásahy, které jsme doporučili. S takovým skvělým přístupem majitelů se setkáváme málokdy,“ uvedla Andrea Stanieková z Národního památkového ústavu v Ostravě.

Majitelé údajně investovali jen do oprav budovy asi padesát milionů korun, sumu však nepotvrdili. S úsměvem tvrdí, že je rekonstrukce stála osmdesát tisíc moravských zlatých.