Českotěšínští zastupitelé schválili novou vyhlášku, která zakazuje prostituci ve všech ulicích příhraničního města.

Celoplošný zákaz platil ve městě už od roku 2001. Letos v únoru ale město pouliční prostituci muselo povolit na pokyn ministerstva vnitra. Během sedmi měsíců strážníci pokutovali zhruba 60 žen i jejich zákazníků, řekl ředitel městské policie Jan Hrůza. Celoplošný zákaz prostituce mohli českotěšínští zastupitelé obnovit po březnovém rozhodnutí Ústavního soudu. V případě Ústí nad Labem soud potvrdil samosprávám obcí, že mohou prostitutky vykázat ze všech veřejných prostranství za dveře klubů a privátů. "Jsem rád, že se soud přiklonil na stranu samosprávy, a tím posílil pravomoci obcí," uvedl starosta Vít Slováček.

V únoru město od původního celoplošného zákazu muselo upustit na popud ministerstva vnitra. "Pouliční prostituci jsme tedy povolili, ale jen hodinu před půlnocí a pouze v jedné části odlehlé Strojnické ulice. Tu jsme pravidelně kontrolovali a stejně jsme tam žádné prostitutky nezastihli," řekl Hrůza.

Strážníci podle něho vybrali v celém městě od února do srpna na pokutách 43 000 korun. "Pokud jsme přistihli pouliční prostitutku i se zákazníkem, zaplatili oba," řekl.

Nová vyhláška vstoupí v platnost 15 dní od zveřejnění na úřední desce, což je zhruba v polovině října. Obdobné nařízení platí například v Praze, Plzni nebo Dubí. "Je to o morálním vítězství, kdy můžeme ukázat, že si opravdu nepřejeme nabízení sexu za úplatu na žádné z ulic našeho města," dodal starosta.

Podle místostarosty Milana Pecky se počet prostitutek v Českém Těšíně viditelně snížil. "Klesl i počet prostitutek, které k nám za svým řemeslem jezdí. Až na výjimky to jsou ženy z okolních obcí," uvedl místostarosta.