Při té příležitosti si mohli vyznavači kolejové dopravy prohlédnout na hlavním vlakovém nádraží v Ostravě depo kolejových vozidel s výstavou lokomotiv, svézt se historickým vlakem a tramvají, či si prohlédnout pracoviště železniční policie.

„Právě před sto šedesáti lety po dokončení dalšího úseku Severní dráhy císaře Ferdinanda přijel do Ostravy a Bohumína první vlak. Ostravsko tak získalo spojení se světem a v krátké době se stalo významnou železniční křižovatkou. Severní dráha spojila nejúrodnější a nejlidnatější kraje Rakous, Moravy, Slezska a Haliče s Vídní a způsobila výstavbou svých tratí převrat nejen na poli hospodářském, ale i sociálním,“ objasnila důvody oslav Markéta Krausová z tiskového oddělení Českých drah.

Pro účastníky oslav byl připraven bohatý program nejen v Ostravě, ale i Bohumíně. Jen ostravskou část navštívilo podle odhadů pořadatelů více než pět tisíc lidí. „Vláčky byly vždycky pro naše děti velkou podívanou, takže jsme toho využili a přijeli jsme se sem podívat. Až si všechno prohlédneme, určitě nevynecháme jízdu historickou tramvají,“ uvedl Jiří Střeček, který na akci dorazil se svými dvěma malými syny.

Rušno bylo v sobotu také na služebně Oddělení železniční policie a doprovodu vlaků na hlavním vlakovém nádraží, která pořádala den otevřených dveří.